Kivi Reçeli Tarifi Yapılışı

'Tatlılar ve Reçeller' forumunda SeLeN tarafından 24 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Kivi Reçeli Tarifi Yapılışı konusu Kivi Reçeli Tarifi - Kivi Reçeli Nasıl Yapılır - Kivi Reçeli Malzemeleri

Malzemeler:
    1 kg. kivi
    800 gr. şeker
    1 limon suyu

Hazırlanışı:

*
    Kabuklarını soyup yarım ay şeklinde ince doğradım ve kaynatacağım tencereye aldım.
    *
    Şekeri üzerine döküp ezilmemesine dikkat ederek hafifce karıştırdım.
    *
    Kapağını kapatarak sulanması için 10-12 saat beklettim.
    *
    Ocağa alarak kaynamaya bıraktım.
    *
    Kaynamaya başladığı an ocağı kıstım ve limon suyunu ilave ederek kaynatmaya devam ettim.
    *
    Ben koyu kıvam reçellerden hoşlanıyorum. Ekmeğe sürüldüğünde ekmekten akmamalı.
    *
    Reçel yaparken hiç kıvam yoklaması yapmam. Tüm tencere baloncuklarla kapladığı an hiç beklemeden ocağı kapattım.
    *
    Reçel baloncuklar yapmaya başlayacak ve çok geçmeden tüm tencere baloncuklarla kaplanacaktır. Tüm tencere baloncuklarla kaplandığı an ocak kapatılmadır. Bu şekilde 1 dk. bile fazla kaynaması çok sert olmasını sağlayacağı için baloncuk yapmaya başladığında gözünüzü üzerinde ayırmayın :)
    *
    Bazı kişiler daha sıvı reçeli seviyor fakat benim reçelim ekmeğin üzerinden akmamalı.
    *
    Eğer gözünüzden kaçmış fazla kaynamışsa biraz su ilavesiyle aynı aşamaya gelene kadar tekrar kaynatmak.

Püf noktası: TENCERENİN TÜM YÜZEYİ BALONCUK OLDUĞU AN OCAĞI KAPAMAKTIR.

Bu Sayfayı Paylaş