Kişiyi suça iten toplum mu yoksa kişi mi ?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 26 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Kişiyi suça iten toplum mu yoksa kişi mi ? konusu Ben sizden kişiyi suça yönledirenin kendisi mi yoksa toplum olarak mı düşündüğünüzü öğrenmek istiyorum . Tartışmaya çok açık olan bi konu ben bu konu hakkında çok araştırma yaptım şu anda toplum olduğu kaanaitindeyim lakin sizde bilirisinizki münazara gibi bir olayda doğruluğu savunmak değil yanlışda olsa iyi savunmak önemlidir sizin de bu konu hakkında 1 Nisana kadar bir düşüncenizi arz ediyorum yardımcı olursanız sevinirim . Bu yazıyı okuyupta düşüncelerini bildiren herkese teşekkürlerimi sunuyorum ...

2. tabii ki toplumdur.akvaryumdaki su kirli ise içinde yaşayan balığın nekadar sağlıklı olmasını beklersiniz.yani içinde yaşadığımız toplumsal düzen, sistem bozuksa bu durum muhakkak bireyleride etkileyecektir.yada tek yumurta ikizlerinden birini çağdaş ve kültürlü diğerinide kötü özellikli bireylerin yannda büyütelim çağdaş topluda yetişen kültürlü diğeri ise hep kötü özellikler grdüğü için kötü huylu büyütecektir.daha fazla örnek vermek isterdim ama annm kızyo:)))

3. Hiçbir çocuk şiddete eğimli doğmaz
    suç işleyenlerin aile yaşantıları, çocuklukları incelendiğinde temelinde bazı sorunların yattığı görülür. İstemese yapmaz kendi iradesi ile yapar denilebilir ama o kişiye yaptığının suç olduğunu ve sakınılması gerektiğini öğreten kimse olmayınca o suç değil adrenalin salgıladığı için de heyecan olarak bakar olaylara.

4. tabii ki toplumdur.Yanlış arkadaş grupları,aile içindeki sıkıntılar,hiperaktivite bozuklukları,gördüklerine öznme huyu kişiyi suça iter.Örnek alma davranışı yanlış örnekler için kullanılırsa kişi suça itilmiş olur.akvaryumdaki su kirli ise içinde yaşayan balığın nekadar sağlıklı olmasını beklersiniz.yani içinde yaşadığımız toplumsal düzen, sistem bozuksa bu durum muhakkak bireyleride etkileyecektir.

5. toplumudur mesela hırsızlık suçunu örnek verelim Bir insanın neden hırsızlık yapacağını düşünürsek sanırım çaresizlik yeterli bir cevap olacaktır Bir insanı çaresizliğe iten şey nedir Açlık barınma gibi temel ihtiyaçları karşılayabilmek peki böyle zorda kalmış bir insana toplum sahip çıkarsa yaşayabilmesi için önemli şartları sağlarsa bu insan suça bulaşmaz ama onlara toplum olarak sahip çıkmazsak bir nevi onları suça teşvik etmiş olmuyormuyuz :D

6. Bence insanin kendedir sorun
    Mesela habil ve kabil
    Zamanlarinda kotuluk die bir sey yoktuuu ama kabil habili oldurdu
    O zamanlarda suc mu vardi ki

7. Bizim de münazarada 'toplumdur' u savunmamız gerek . İyi hos da 5 dakika boyunca konusmam gerek ve elimde yeterli bilgi yok . Bi de habil kabil örneğini karsi tarafın kullanacağını düşünüyorum . Ama antitez bulamadim . Yardimci olursanız cok sevinirim

8. habil kabil örneği verilemez çünkü dini konular münazaralarda konu edilemez
    ;)

9. ademle Havva da suç işleyip cennetten kovulmuştu anne babasından ornek almistir

Bu Sayfayı Paylaş