Kevenlik Köyü Hakkında Bilgi Pasinler Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kevenlik Köyü Hakkında Bilgi Pasinler Erzurum konusu Erzurum İli Köyleri - Kevenlik Köyü Pasinler - Kevenlik Köyü Hakkında Bilgiler - Kevenlik Köyü Resimleri

Erzurum
    Bilgiler
    Nüfus 328 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 25300
    Alan Kodu 0442
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
    İl Erzurum
    İlçe Pasinler

Kevenlik, Erzurum ilinin Pasinler ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski adı haykurt olmakla beraber isimlerin türkçeleştirilmesi ve değiştirilmesi esnasında köyün ileri gelenleri tarafından köyün arazisinde bol miktarda bulunan keven bitkisinden esinlenerek kevenlik ismi konulmuştur.
    Kültür

Kevenlik köyü Erzurum iline has genel özellikleri taşıması yanında, Ekonomik sebeplerden dolayı özellikle son yıllarda aşırı göç vermiştir. Ancak Bizim gibi gurbette ikamet edip, çok sık gidip gelme imkanı olmayan ve özellikle çocukluk ve ilk gençlik yıllarının bir kısmı bu köyde geçmiş olanlar için Kevenlik köyü çok önemli bir yere sahiptir.

Mehmet Emin TAŞDEMİR İl Jandarma Komutanlığı/ARDAHAN 10 ŞUBAT 2009
    Coğrafya

Erzurum iline 25 km, Pasinler ilçesine 18 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 328
    1997 367
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Selami AKTAŞ
    1999 -
    1994 -
    1989 -
    1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Ancak ilköğretim 5.sınıfa kadar eğitim vermektedir.6.Sınıftan itibaren taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş