Kestelli Şerife Eczacıbaşı İlköğretim Okulu Konak İzmir

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 27 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Kestelli Şerife Eczacıbaşı İlköğretim Okulu Konak İzmir konusu Kestelli Şerife Eczacıbaşı İlköğretim Okulu Hakkında - Kestelli Şerife Eczacıbaşı İlköğretim Okulu Tanıtım - Kestelli Şerife Eczacıbaşı İlköğretim Okulu Resimleri - Kestelli Şerife Eczacıbaşı İlköğretim Okulu İletişim

Kestelli Şerife Eczacıbaşı İlköğretim Okulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz :

Okulumuz ilk kez 1935 � 1936 yılında Basmane�de Evliya zadelerin konağında Karataş Ortaokulunun bir şubesi olarak eğitime başlamıştır. Bu konumunu 1938 � 1939 Öğretim yılı başına kadar sürdürmüş olup 1938 � 1939 Öğretim yılı başından itibaren Tilkilik Kız Ortaokulu adıyla bağımsız ortaokul yapısı kazandırılarak aynı binada faaliyetine devam etmiştir.

1950 � 1951 Öğretim yılında Kestelli Caddesi Tan Mahallesindeki Yemişçi zadelere ait binaya taşınmış,1969 Öğretim Yılı başına kadar eğitim- öğretim çalışmalarına bu binada devam etmiş 13.03.1961 Tarihinde adı, bakanlıkça Kestelli Kız Ortaokulu olarak değiştirilmiştir.30.09.1969 Yılında ise ŞERİFE ECZACIBAŞI İLKOKULU bahçesinde yapılan yeni binasına taşınmıştır.

Bu ilkokul 1960 yılında Süleyman Ferit Eczacıbaşı tarafından annesi adına yaptırılmış, daha sonra 1962 yılında Dr. Eyüp Sabri tarafından çevre düzenlemesi ve ek hizmet binaları yaptırılarak hizmetini sürdürmüştür. Aynı bahçeyi paylaşan iki okul ayrı ayrı yönetim birimleriyle yönetiliyorlardı. Karma eğitim veren Kestelli Ortaokulu 1982 yılında İlköğretim Okulu statüsü kazandı.

Bu durum 1987 � 1988 Öğretim yılına kadar devam etmiş, bu tarihte Şerife Eczacıbaşı İlkokulu binası yerine İZMİR ÖĞRETMEN EVİ yapılmıştır. Böylece ilkokul sınıfları ortaokul bünyesine alınarak yönetimi birleştirip KESTELLİ ŞERİFE ECZACIBAŞI İLKÖĞRETİM OKULU adı ile eğitim � öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Okul 1960 yılında Süleyman Ferit ECZACIBAŞI tarafından annesi Şerife ECZACIBAŞI adına inşa edilmiştir. Dış duvarlara demir takılması 1966 yılında gerçekleştirilmiştir. Okul arsası çok eskiden mezarlıkmış, sonraları şehir imar planına göre koruluk olarak tanzim olmuş.

OKULUMUZUN ÇEVRESİ:
    İkiçeşmelik yolunun altında kalan okulumuz, mevki adı olarak bulunduğumuz yer CUMHURİYET KORULUĞU�dur.

ÇEVRENİN DOĞAL YAPISI
    Mahalle Kadifekale tepesinin yamaçlarında kuruludur.Yaz aylarında İmbat rüzgarları alır.Yüksekte bulunduğumuz için iklim serindir.

ÇEVRENİN TARİHÇESİ
    Okulun batısında şimdi kullanılmayan Kadifekale�ye kadar giden bir yeraltı geçidi bulunmaktadır.
    RUM KIZI SUYU:430 sokakta, Ceneviz İmparatoru hasta kızı adına yaptırılmış olan bir çeşme vardır. Halk inanışına göre bu çeşmenin suyu mide ağrılarına iyi gelirmiş.

AGORA: Üç katlı, orta kısmı avlulu bir tarihi eserdir. Bazalikasında bir mahkeme salonu bulunmaktadır. Ayrıca mahzenlerde Gladyatörlerin ve silahşörlerin savaştığı sanılmaktadır. Marküs burayı karısı için yaptırmış.

Kestelli Şerife Eczacıbaşı İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

Okulun Bağlı Bulunduğu İlçe: Konak
    Okulun Telefonu: (0232) 4411168
    Okulun Faksı:
    Okulun Adresi: 431 Sk.No:4/4 İkiçeşmelik
    Okulun Web Adresi:
    http://kestelliserife.meb.k12.tr/
    Okulun E-Posta Adresi: kestelliserife@yahoo.com
    Okulun Müdürü:
    Okulun Ulaşım Bilgileri:
    Metropol İçi / Dışı : İçi
    Ulaşım Durumu : Karayolu
    Lojman Durumu: Yok