Kestane çizme makinesi

'Bilim & Teknoloji' forumunda Dine tarafından 30 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kestane çizme makinesi konusu
    Kestane çizme makinesinin patentini gurbetçi Türk aldı.
    Bir zamanlar kestane-kebap satarak geçimini sağlayan gurbetçi Türk, kestane çizme makinesi geliştirdi.

Aslen Çanakkale-Biga'lı olan ve 20 yıldır Almanya'da yaşayan 37 yaşındaki Yıldırım Ergen, 4 yılda geliştirdiği kestane çizme makinesinin patentini aldı. Zeytinburnu Meslek Lisesi Torna-Tesviye bölümü mezunu Ergen, Almanya'ya geldikten sonra farklı işlerde çalışmış. Bir dönem kestane de sattığını anlatan Ergen, "O zaman kestane çizmek için bir makine olup olmadığını araştırdım, fakat bulamadım. Çünkü kestane çizmek zor ve zaman alan bir iş. Günde belki beş saat kestane çizmekle uğraşıyorum. Sonra aklıma geldi ben niye yapmayayım diye. Arkadaşlar da elimin bu tür işlere yatkın olduğunu söylüyorlardı. Böylece denemeye karar verdim."dedi.
    Makinenin son haline gelebilmesi için dört yıllık bir uğraş vermek zorunda kaldığını anlatan Ergen, "İlk olarak bıçak sistemini geliştirmek için çalıştım. Hep 'Birkaç tane kestaneyi nasıl bir anda keserim?' sorusunun cevabını araştırdım. Şimdiye kadar bu konuda alınmış olan bütün patentlerde yapılan sistemler kestaneleri tek tek çiziyor. Benim geliştirdiğim bu makine ise 500 bıçak kullanarak yaklaşık 15 kestaneyi 3 saniyede çiziyor." şeklinde konuştu.
    Yıldırım Ergen'in makinesinde kestaneler üzerindeki çizin derinliği de ayarlanabiliyor. "Artık kestanelerin çizilmeme veya derin kesilmesi gibi sorunlar yok." diyen ergen, şu anda yarı otomatik olan makinenin saatte 45 kilogram kestane çizebildiğini dile getirdi.
    Münih'te bulunan Alman Patent ve Marka Enstitüsü'nden makinenin patentini de aldığını ifade eden Ergen, makinenin ceviz, fındık, antepfıstığı gibi sert kabuklu çerezlerin kırılmasında da kullanabileceğini söyledi.

2. Google

Google Özel Üye

paylaşım için teşekkürler

3. bu makinanın %70'ini ben yaptım

Bu Sayfayı Paylaş