Kemiğin yapısı nasıldır?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 20 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Kemiğin yapısı nasıldır? konusu Kemiğin yapısı nasıldır?

Kemik yapısı, vücuttaki en sert yapıdır. Kemik yapısına, kemikler, kemik ilikleri, vs. bütün bileşenleri dahil olmak üzere kemik doku da denir. Kemik yapısı %30 organik madde, %25 su, geri kalan %45'lik kısımda ise mineral içerir. Vücudun fiziksel şeklini alabilmesi için, dik durabilmesi ve yeterli sertlikte olması için kemik yapısı olmazsa olmaz bir yapıdır. Barındırılan minerallerin başında Kalsiyum gelir. Kemik yapısı için vücudun Kalsiyum deposudur diyebiliriz.

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Kemik yapısı ve görevleri

Hemen hemen bütün kemiklerde özellikle de vücuttaki uzun kemiklerde iki farklı yapı bulunur. Kemiğin gövdesi yoğun kemik dokusu içerirken uçları ince bir kemik katmanından gözenekli kemik yapısından oluşur. Aslında bu düzenleme kemiklerin işlevini yerine getirebilmesi açısından oldukça önemlidir. Çünkü kemik ancak böyle bir dizayna sahip olduğu takdirde yoğun baskı altında kalmadan hareket edebilir ve kendisine yüklenen ağırlık ve gerginlik kemik gövdesinden eklemlere aktarılır. Eğer her bölge aynı yapıda olsaydı; kemiklerde esneklik ve sağlamlık gibi özellikler olmazdı

Kemik beş bölümden oluşur:

Kemik zarı kemiğin enine büyümesini sağlar

Sert kemik (beyaz kemik): Kemiğin orta kısmında yer alır. İçinde sarı kemik iliği bulunur.

Süngerimsi kemik: Gözenekli bir yapısı vardır. Süngerimsi kemikte kırmızı kemik iliği bulunur.

Kırmızı kemik iliği: Süngerimsi kemikte bulunur. Görevi alyuvarları üretmektir.

Sarı kemik iliği: Yağ depolar

3. Ben bir öğretmenim ve adım Süleyman Özkaya.Güngören bahçelievler tarafında yaparım mesleğimi bu söylentilerin oldugu doğru fakat bilgilerin henüz 100de yüz doğru oldugu söylenemez çünkü bunlar kanıtlanmamış fakat hep böyle bilinen bilgilerdir.Birdaha söyleyim ben bunlara yanlıs demedim söylentilere göre çok doğru ama ama bu bilgiler yeryüzünde henüz kanıtlanmamış.Umarım beni anlarsınız elinizde imkan var ise ki (artık yeni nesil çocuklarının hepsinde var) doğru bilgileri iyi değerlendirin yakında bir fen bilgisi ile ilgili ders anlatım videolarımı koyacağım beni tanımış olursunuz hadi hepinize başarılar diliyorum.Görüşmek üzere çocuklar.

4. aaaaa süleyman öğretmeniiiim demekki bu bildikleriniizi sitedelerdede paylasıosuuuunuz :D ben melike hocam 8-d deki melike deemir :D:D

5. bilgiler cok güzel 100 aldım

6. bilgiler%100 ddoğruuuuu deil arkadaşlar dikkat edinnnnnnnnnnn.

7. Yine geldim ben Süleyman Özkaya. Ben bu bilgileri araştırdım ve %100 doğru son cevabım yüzde yüz doğru yani beni dinlemeniz lazım

8. sülo hocam karar verin yha doğrumu yanluş mı

9. güzel ve iyi ama biraz daha iyi olmalı

10. sınavdan 100 aldım lütfen başka bilgiler ekleyin

11. ve yine ben Süleyman size söyliyeyim dikkat edin bu bilgiler doğru değildir ama böyle geçer sınavlarda bunu yapın. iyi günler derslerinize iyi çalışın

12. bilmem ki :D hahahaha

13. süper ya hocam tebrikler çooooooooook iyisiniz

14. harika ödevimi bitirdim çok teşekkürler :D

15. şüphe var içimde

16. Kemikle ilgili olarak tek bildiğim bir sey bilmedigmdir

Bu Sayfayı Paylaş