Keşlik Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Keşlik Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri konusu Kayseri İli Köyleri -Keşlik Köyü Yeşilhisar- Keşlik Köyü Hakkında Bilgiler -Keşlik Köyü Resimleri

Kayseri
    Bilgiler
    Nüfus 71 (2007)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 38800
    Alan Kodu 0352
    Yönetim
    Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
    İl Kayseri
    İlçe Yeşilhisar

Keşlik, Kayseri ilinin Yeşilhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

200 nüfusa sahip olan Keşlik Köyü'nün kurulusu, mevcut tarihi kalıntılardan 300’lü yıllara kadar uzanmaktadırKeşlik beyaz kayalık anlamına gelir.Türkçe kökenli bir kelimedir.Bazılarının zannettiği gibi keşişlikle alakası yoktur.

Ayrıca Hristiyanlığın Kapadokya’ya ulaşması ile bu bölgede çok feci olaylar yaşanmıştır. İmparator Konstantin’in Hristiyanlığı kabul etmesiyle 313 yılından itibaren Milano Fermanı ile din serbestleşmiş, 335 tarihinde Ürgüp-Göreme-Yeşilhisar çevresinde kilise hayatı yaşanmaya başlanmıştır.

Köyün adı ile ilgili diğer bir görüş ise Orta Asya’daki Keşlik bölgesinden gelen Türkmenlerin buraya Keşlik ismini vermeleridir. Kurulduğundan günümüze gelinceye kadar eğitim seviyesi yüksek olan bu köyün halkı aynı özelliğini bugün de sürdürmektedir. Kayseri’ye bağlı ilçelerin köyleri arasında en çok öğretmen çıkaran köy unvanına sahiptir.Yeşilhisar ilçesinin sosyalleşmesinde ve eğitim seviyesinin yükselmesinde önemli bir yere sahiptir. Bol miktarda mağara, sığınak, kilise ve keşfedilmeyi bekleyen yeraltı şehirleri bulunan köy turizme açıktır.
    Kültür

Keşlik köyünde her yılın ağustos ayında geleneksel keşlik festivali düzenlenir. Festivalde yarışmalar, gösteriler, hediye çekilişleri ve konserler tertip edilir. Tüm Keşlikliler'in biraraya geldiği özel bir gündür.
    Coğrafya

Kayseri iline 67 km, Yeşilhisar ilçesine 4 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 71
    2000 197
    1997 223
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Halim Elkatmış
    1999 - Hüseyin Avbaz
    1994 - Şemsettin Karanfil
    1989 -
    1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş