Kayacık Köyü Ezine Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 28 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kayacık Köyü Ezine Çanakkale konusu
    Kayacık Köyü Ezine Bilgileri - Kayacık KöyüHakkında - Kayacık Köyü Tanıtımı - Kayacık Köyü Resimleri

İlçe: EZİNE - İl: ÇANAKKALE

Köy Muhtarı: MUSTAFA AYDIN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok

Çanakkale
    Bilgiler
    Nüfus 322 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 17600
    Alan Kodu 0286
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
    İl Çanakkale
    İlçe Ezine
    Web Sitesi
    Kayacık, Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Kayacık köyünün Çığrı dağının eteğinde yer almış ve köklü bir tarihe uzanışı vardır. Bu çevre eski Yunan kenti olan "NEANDRİA" kentine tarihte ev sahipliği yapmıştır. Bu kent M.Ö. 750 yıllarında İYONYA ve AİONYA uygarlıklarına ev sahipliği yapmış, daha sonra da OSMANLI DEVLET'İNİN topraklarına katılmasıyla tarihini içinde barındırarak, günümüze kadar gelmiştir. Oldukça köklü geçmişe sahiptir. Granit kayalarla kaplı Çığrı Dağının eteğinde kurulmuş bir köy olmasından dolayı, Kayacık adını almıştır. Köyün eski adı Çığrı'dır.

Kültür

Beyaz peyniri ve özellikle beyaz peynirden yapılan tepme peyniri çok ünlüdür.Ve ismini köye veren dağda doğal kaynak suyu (tatlı su) bulunmaktadır.Aynı zamanda, diğer kaynak sularından ince ve tatlıdır.

Coğrafya

Çanakkale iline 58 km, Ezine ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 376
    2000 322

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle hayvancılık yaygın olaraka yapılmaktadır. Yaklaşık 8500 adet koyun ile yine yaklaşık 600 adet holstein friesen cinsi büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Diğer bir uğraş olan Arıcılık yine iyi durumdadır. Binbir çeşit çiçekten bölgenin en doğal ve en iyi kalitedeki balı üretilir.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesivardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Eğitim Durumu

Köy halkının % 98'i okuma yazma bilmektedir. Nüfusun %15'i ortaöğretim, %3'ü yüksek öğretim eğitimi alabilmiştir.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş