Kayaören Köyü Hakkında Bilgi Turhal Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kayaören Köyü Hakkında Bilgi Turhal Tokat konusu Kayaören Köyü Turhal - Kayaören Köyü Hakkında - Kayaören Köyü Tanıtımı -Kayaören Köyü Resimleri

Tokat
    Bilgiler
    Nüfus 273 [1] (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 60300
    Alan Kodu 0356
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Tokat
    İlçe Turhal

Kayaören, Tokat ilinin Turhal ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
    Kültür
    Bat yemeği,ekmek aşı bilinen meşhur bir yemeklerindendir.SANİYE IŞIK
    Coğrafya
    Tokat iline 52 km, Turhal ilçesine 8 km uzaklıktadır.Belli bölüm dağlık belli bölümleri ise düz ve ovalıktır.
    İklim

Köyün iklimi,iç anadolu iklimi etkisi altındadır.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri 2007 159
    2000 273
    1997 275
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca sebzecilikte önde gelen köylerdendir. Özellikle domates üreticiliğinde Tokat'ta yeni, kaliteli, ve verimli üretim yapmaktadır. Tokat'ta düzenlenen domates festivallerde; 4'te 3 gibi dereceler alınmıştır. 2005 yılı il 1.ciliği, 2006 yılı il 3.cülüğü, 2007 yılı il 3.cülüğü bulunmaktadır. Ayrıca; karpuz, kavun, biber soğan armut,elma ve ıspanakta çevre il ve ilçelere pazarlaması yapılmaktadır. Domatesini genelde İstanbul, Ankara, Samsun ve Trabzon illerine göndermektedir.

Altyapı bilgileri
    Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve futbol sahası vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş