Karakese Köyü Merkez Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Karakese Köyü Merkez Amasya konusu karakese köyü bilgileri - karakese köyü tanıtım - karakese köyü resimleri

Karakese, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Fakat köyün Osmanlının Anadoluya ilk geldiği yıllarda kurulduğu söylenmektedir.Akdağın ilk köylerinden olduğu bilinmektedir. Karakise köyünden Cumhuriyetten önce köy halkı geçim sıkıntısından dolayı Amasya iline bağlı Suluova ilçesinin Saygılı köyü ve Kapancı köyüne gelerek buralara yerleşmişlerdir. İki köyün nüfusunun %90'ı Karakise köyünden gelmiştir.
    Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Yemeklerinden tarhana çorbası, et yemekleri, kavurma, çörek, fırında keşkek meşhurdur.
    Coğrafya

Amasya merkezine 43 km uzaklıktadır. Suluova'ya ise 33 Km.'dir.
    İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 30
    1997 36
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta ve taşımalı eğitim de yapılmamaktadır. Köyün Amasya merkeze bağlı yolu bozuk sayılabilecek derecede kötü stabilize yoldur.
    kaynak
    yerel net
    vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş