Karaköy Köyü Pazaryeri Bilecik

'Bilecik Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Karaköy Köyü Pazaryeri Bilecik konusu karaköy köyü bilgileri - karaköy köyü tanıtım - karaköy köyü resimleri

Karaköy, Bilecik ilinin Pazaryeri ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Kurtuluş savaşı gazilerinden edinilen bilgiye göre (Rahmetli gazi Mehmet Yarım) Yunanlılar tarafından yakıldığı ve yapımı sonrası tekrar yakıldığı için Karaköy adını almıştır.
    Kültür

Köyün düğün adetleri çok güzel olup 2004 yılında televizyona çıkmıştır.

Yemekleri :

Mantı (patatesli, mercimekli, kıymalı, fasulyeli), Lınga, Momalika, Tomtu, Kurufasulye, Peynir helvası, Kabak tatlısı, Pelte, Nişasta helvası, Su böreği, Patatesli - Ispanaklı börek, Dokuzdoyuran böreği, Kırma börek, Dızmana, Haşhaşlı lokum, cevizli lokum, pancar pekmezli cevizli kara un helvası
    Coğrafya

Bilecik iline 23 km, Pazaryeri ilçesine 10 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 965
    1997 913
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık'a dayalıdır buna rağmen köy içerisinde fazla hayvan barınmaması nedeniyle oldukça temiz bir görünüm içerisindedir... Bir diğer ekonomik faktör ise Bilecik, Bozuyük ve Eskişehir'deki çalışma imkanlarıdır. Köyün eskilerinden alınan bir bilgiye göre Karaköy un fabrikasının elektrik enerjisinin kendi imkanlarıyla sağlandığı söylenir. Bunun Karasu Nehri'nden faydalanılarak yapıldığı ve ilk özel girişim olduğu söylenir.
    Muhtarlık
    Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak ilkokul 3. sınıfa kadar eğitim öğretim verilmektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve adsl vardır... Nufusu çok fazla olmamasına rağmen internetin kurulu olduğu kismi bir internet kafesi ve marketleri bulunmaktadır. Dönemin muhtarı Mehmet Demir 1957 yılında köyün içinden geçen ark(Karasu'yun bir kısmı) tan faydalanarak gündüzleri elekli un değirmeni, geceleri elektirik üretip sokakları ev evleri aydınlatan su türübünü kurmuştur. günümüzde bu türübünle su deposuna su pompalanmaktadır.
    Muhtarlık Erişim Bilgileri:
    Telefon: 385 30 94
    Cep Telefonu: 0 537 326 20 03

kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş