Karacaali Köyü Gemlik Bursa

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Karacaali Köyü Gemlik Bursa konusu
    Karacaali Köyü Gemlik Bilgileri - Karacaali Köyü Hakkında -Karacaali Köyü Tanıtımı - Karacaali Köyü Resimleri

İlçe: GEMLİK - İl: BURSA

Köy Muhtarı: İBRAHİM MERT

Muhtarlık Erişim Bilgileri:
    Telefon:

5370088-5370300

Cep Telefonu:

0537 461 34 85

Bursa
    Bilgiler
    Nüfus 727 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 16600
    Alan Kodu 0224
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
    İl Bursa
    İlçe Gemlik
    Web Sitesi
    Karacaali, Bursa ilinin Gemlik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Osmanlı zamanında ki mert Karaca Ali'nin Adı verilmiştir.Ayrıca köylülere liderlik yapan kişi olan karacaali köyü kurtaran da kişidir.. köyde tarihi anlamda yunan savaş gemisinden atılmış olan bomba cam ağacına isabet etmektedir ve bu cam ağacı o zaman dan beri korulur ve de bütün bakımları yapılır..ve tarihi anlamda miras olarak köyülüler tarafından sahip cıkılır.ve bu ağaç köyümüzde mevcuttur merak edenler gelip görebilirler.. Ve savaş esnasında köylüler köyü terketmeyip köylerini yiğit ve kahramanca savaşıp direnmişlerdir.ve bu köyün en büyük özelliğidir.bursa köyleri arasında ve savaş esnasında köyünü terketmeyen köy olarak bursa da tarih e gecmiştir..

Kültür

Köy düğünlerinde düğünden önce kına ve kına sonrası tavuk alma adeti vardır. Düğünler genellikle yemekli içkili olur.ayrıca düğünden önce damat arkadaşlarına kız tarafının getirdiği baklavayı yedirir.ve ayrıca düğünden önce yemek verilir ve köye gelen misafirler ve de bütün köylüler davet edilirler.. kültürel anlamda eski yapı yani osmanlı tipinde evler mevcuttur....

Coğrafya

Bursa iline 44 km, Gemlik ilçesine 12 km uzaklıktadır. komsu koyleride kucuk kumla buyuk kumla ve de narlidir.

İklim

Köyün iklimi, Bursa'nın iklimine çok benzemektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 727
    1997 705

Ekonomi

Köyün Ekonomisi balıkçılığa ve ormancılığa ve zeytinciliğe dayanmaktadır. Ayrıca köye yazın gelen yerli turist de köylünün ekonomisine katkı sağlamaktadır. Ayrıca köyde 3 tane dinlenme tesisi vardır. Bunlardan ilki "Anadolu Üniversitesi Eğitim ve Sosyal Tesisi" diğeri M.E.B. Spor ve İzcilik Okulu'dur. Bir diğeri ise "Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Hasan Ürgen Eğitim ve Dinlenme Tesisleri" dir.

ULASIM

Bursaya çok yakın. Terminalden otobüslerle ulaşılabilecek bir köy.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş