Karabakır Köyü Hozat Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Karabakır Köyü Hozat Tunceli konusu karabakır köyü bilgileri - karabakır köyü resimleri - karabakır köyü tanıtım

Karabakır, eski adı Bargini, Tunceli ilinin Hozat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Eski ismi Bargini olan köyün tamamı Kürt kökenli alevi nüfusunda oluşmaktadır. Çok eski bir tarihe sahip olmasına rağmen, tarihi hakkında yazılı bir kaynak söz konusu değildir. Alevi geleneğine sahip olmasının yanında, alevi ocakları icerisinde en büyük nûfuza sahip Axuçan hazretlerinin türbesi Karabakırda bulunmaktadır ve köyün asli yerlileri (dört evlat üzerinde gelen) bu büyük Zatın soyunda gelmektedirler ve halen kürtçe konuşmaktadırlar.[kaynak belirtilmeli]
    Coğrafya
    Tunceli iline 64 km, Hozat ilçesine 20 km uzaklıktadır. Denizden yüksekligi 1500 metre civarindadir.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2008 153
    2000 113
    1997 132
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün önemli ağaçları arasında badem, dut, armut, yaban erikleri, meşe, ardıç ve ceviz yeralmaktadır.
    Kültür ve sanat

Kürt gelenek ve görenekleri ile örf ve adetleri hala bölgede etkisini korumaktadır.
    Seyyid Hüseyin Gürtaş efsanesi

1920 li yillar ve evveli, Seyyid Hüseyin Gürtaş Bargini köyünde 20 yil muhtarlık yapmasının yanında sorun çözme yeteneği ile de çevre köylerde isim yapmıştır ve Xozat ağaları üzerinde büyük bir nüfuza sahipmiş. Bunun yanında Dersim diyarında anlatılan bir efsaneye de kaynaklık etmektedir Seyyid Hüseyin. Seyyid Hüseyin Gürtaş Abbasan köyleri ile mahkemedeymiş. Mahkeme bir kış günü olduğu için, Seyyid Hüseyin Hazretleri bir gün evvelinde mahkemeye zamanında yetişmek için Tarnuti köyünde (yeni ismini Yoğuntoprak) konaklamıştır. Gece rüyasında birileri kendisine sabahleyin yolda ilk karşılaşacağı Zatın Xızır hazretleri olacağını ve istediğini dileyebileceğini bildirmiş. Seyyid Hüseyin sabah yola koyulduktan sonra karşısına hiç yoktan bir adam çıkmış ve selam vermiş. Adamın selamını aldıktan sonra Seyyid Hüseyin adama kim olduğunu sormuş. Adam da Abbasanlı olduğunu söyledikten sonra Seyyid Hüseyin demişki ben senin Xızır olduğunu biliyorum, ama o ki sen Abbasanlı birinin kılığına girmişsin senin Xızırlığın bana lazım değil. Kimileride Seyyid Hüseyin'in Xızıra bundan dolayı lanet okuduğunu ileri sürmektedir. Bunun üzerine Xızır sır olmuş ve Seyyid Hüseyin yoluna devam etmiş ve 40 köye karşı girdiği mahkemeyi kazanarak evine dönmüştür.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak faaliyette degildir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş