Karaağıl Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Karaağıl Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum konusu Erzurum İli Köyleri - Karaağıl Köyü Karayazı -Karaağıl Köyü Hakkında Bilgiler - Karaağıl Köyü Resimleri

Erzurum
    Bilgiler
    Nüfus 1000 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 25850
    Alan Kodu 0442
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
    İl Erzurum
    İlçe Karayazı

Karaağıl, Erzurum ilinin Karayazı ilçesine bağlı bir köydür.

===Tarihi===,
    köyün ismini nerde aldığı beli değil ama köyün bulunduğu yerde olukça siyah renkli taş bulunmaktadır.köylü bu taşlarla ağıllar yaparak hayvan besler .bundan dolayı karaağıl denmiş olabilir beslsdiği hayvanlar sayesinde ülke ekonomisine oldukça katkıları olan köylüler oldukça sıcak temiz insanlardır.koyun hepsi akraba olup karayazı ılçe halkına her yonden katkı saglamaktadır ve aynı zaman da geri kalmış ilçemizin kalkınması ıcın ılerı gelenlerı ve okur yazar sayısı ıle ılceye ayrı bır renk katmaktadır. kendım oralı olup devlet memuruyum fazla bulunamadıgımdan dolayı sureklı ozlemıyyle yasıyorum soguk ve temız havası suyu ınsanıyla hep gozde bır mekandır özgür yıldırım

Kültür

Köyün geleneklerini sunlardır bayramlar da ;mezarlıklara gıdılır ve orda seker dagıtılır ondan sonra yemek verılır koyun ılerı gelmıslerınden hacı seyfetin sürmeli ve vefatından sonra cocukları ve torunları tarafından sureklı yemek verılir yemek yenıldıkten sonra ise çoluk,çocuk ,yaslı demeden herkes ev ev dolasarak seker toplarlar vede bayramlasırlar. ayrıca dugunlerımızın ayrı bır tadı vardır her ne kadar ımkanlar orkestra dugun salonlarına ımkan vermiyosada kendın cal kendın oyna ve muzık setlerı ıle ayrıca bır renk katmaktadır.koyun butun gençlerırı toplanır oyunlar yapılr ben özgur yıldırım.samet yıldırım

YAĞMURUN YAZIN HİÇ YAĞMAMASINDAN DOLAYI YAZIN YAĞMUR DUASINA ÇIKILIR HELVA DAGITILIR.

Coğrafya

Erzurum iline 105 km, Karayazı ilçesine 7 km uZAKLIKTA OLUP İLÇENİN EN GENİŞ ARAZİSİNE SAHİPTİR KOYUN HEMEN YANINDA GEÇEN KARASU DERESİ KOYE AYRI BIR GUZELIK KATMAKTA OLUP KOYUN EN BÜYÜK SU KAYNAĞIDIR.KOYÜN EN VERİMLİ ARAZİSİ YANIK ÇAYIR VE SOĞUK SUYU AYRI BİR DOĞA GÜZELİĞİ OLAN HIRSIZ DERESİDİR.KARAYAZIYI ERZURUMA BAĞLAYAN KARAYOLUNUN İÇİNDEN GEÇMESİ İLE KOY ULAŞIMI RAHATIR. ÇETİN KIŞ ŞARTLARI HAYATI OLUMSUZ ETKİLESEDE INSANIMIZ BUNDAN DERS ÇIKARARAK MUCADELE ETMESİNİ ÖĞRENMİŞ KARA KIŞA YENİK DÜŞMEMEKTEDİR.YILIN 7 AYI BEMBEYAZ KAR ORTUSUYLE KAPLI GERİ KALAN 5 AY KIŞ HAZIRLIĞI VE GUZEL DOĞANIN TADINI ÇIKARMAYA YETMESEDE KADERINE RAZI OLUNMUŞTUR.KOYDE SON ZAMANLARDA AĞAÇLANDIRMA FALİYETİ HIZLANMIŞ IMKANSIZLIKLARA VE ORTA OGRETIMIN OLMAMASINA RAĞMEN BENİM GİBİ YATILI OKUYARAK DEVLET DAİRESİNE MEMUR OLARAK GİRME HIRSI VE OKUR YAZAR SAYISI İYİCE ARTMIŞTIR.

KOYUN ARAZİSİ OLDUKÇA TAŞLIK VE YUKSEK DAĞ KESİMİNDEN OLUŞMAKTADIR.GEÇİMİNİ TARIM VE HAYVANCILIKLA SAĞLAYAN KOYUMUZUN ARAZİSİ GEREĞİ HAYVAN IRKININ İYİLEŞTİRMESİNDEN GERİ KALMIŞTIR.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. DEĞERLİ KARAAĞIL KOYUNUN MENSUPLARI BU SAYFAYA KATKI YAPIP GELİŞTİRMENIZI BEKLIYORUM ILK ACTIGIMDA TABLO IYI DEĞİLDİ NE YAZIKİ KARALANMIŞTI GUZEL KOYUMUZ EYERKİ SEVERSEK GUL OLUR SEVMESEN ZİNDAN MSN ADRESİM atahan-

köy ümüz için yaptığın bu güzel paylaşımlar için çok çok teşekürler babacan
    bundan sonra elimizden geleni yaparız çalışmalarında inş bi katkımız olur ÖZCAN METİN

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.son zamanlardaki kuraklık ıklım değişiklileri koyumuzu ve aynı zamanda yoremizi buyuk oranda etkilemiş koyude kücük baş hayvan tamem bitırılmiş şu an sadece büyük baş hayvan beslenmektedir.hayvanlardan elde edılen süt yağ peynir ulke ve koylu butçesine katkı saglamaktadır.en buyuk eksıklık civarımızda sut işleten koperatıflerın yoklugu hem ulke hem de yore halkı ıcın bır kayıp olmaktadır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - İSMAİL SÜRMELİ
    1999 - HUDEYDA SÜRMELİ
    1994 - ABDULGAFUR YILDIRIM
    1989 - NUSRETİN ŞEKERCİ
    1984 - Bedih SÜRMELİ

. 2009. - tefik surmeli

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş