Karaçam Köyü Devrekani Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Karaçam Köyü Devrekani Kastamonu konusu Kastamonu İli Köyleri-Karaçam Köyü Devrekani-Karaçam Köyü Resimleri-Karaçam Köyü Tanıtımı

İlçe: DEVREKANİ - İl: KASTAMONU

Köy Muhtarı: Sedat BOZACI

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 366 648 53 44

Cep Telefonu:0 535 234 71 28

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı:46 km

İlçeye Uzaklığı:16 km

Rakım:1250 m

Karaçam, Kastamonu ilinin Devrekani ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün meşhur yemekleri şunlardır:

BANDIRMA:Bandırma yemeği say ekmek denilen ev yapımı yufka ve tavuk(veya hindi)etinden yapılır.Karaçam köyümüzün ve bütün Kastamonu halkının sevdiği ve yediği yemek türlerindendir.

HALIŞKA:Halışka un, su ve tuz ile hamur yuğurularak avuç büyüklüğündeki pözüler haline getirildikten sonra açılır.Açıldıktan sonra ise küçük küçük kare şeklinde kesilir.Sonra ocağa büyük bir tencere ile su konur.Su kaynayınca içine teker teker atılır.Bir oklava yardımı ile hamurları ezmeden 10-15 dk civarı pişirildikten sonra ocaktan alınır ve suyu boşaltılır.Daha sonra içini su koyulur ve 1-2 dk sonra su dökülür ve sahanlara alınır.İster eritilmiş yağ ekilerek ister yoğurt ekilerek ister kuru katık veya ceviz üzerine dökülerek afiyetle yenir.

Coğrafya

Kastamonu iline 46 km, Devrekani ilçesine 16 km uzaklıktadır.

köyümüzün enbüyük sıkntısı su sorunudur göreve gelen muhtarlarımız seçim günü gelince her vaatler yapılıyor amma icraat malesef eksik kalıyor çünkü kahve köşelerinden kalkıpta köyün sorunları cözülmüyor inşallah 2009 yılı hayırlı olup köye su getirilir(ben sedat muhtar köyümüzün su sorunu çözülmüştür benim adım sedat arkamdan konuşaN "FESAT" demiştir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 140
    1997 157

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Cafer BARTINLI

2005 - sedat bozacı
    2006 - sedat bozacı
    2007 -sedat bozacı
    2008- sedat bozacı
    2009- sedat bozacı

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesiyokturkanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

CAMİ HAKKINDA BİLGİLER

Camimiz yıllardır ibadete açık olan vede yapı olarak mükemmel
    olan bir Camidir.Köylümüzün yardımı ile daha da güzel hale gelmiştir.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş