Kar Tanelerinde Uçuş Keyfi

'Çocuklara Masallar Fıkralar' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kar Tanelerinde Uçuş Keyfi konusu [​IMG]Resimleyen: Sümeyra Solmaz

BeyazBulut'taki değişikliği farkettiniz değil mi arkadaşlar? Sonunda daha güzel bir sayfa tasarlayabildi bu ekip. Günlerdir odalarına girip çıkıyorum. Onları ne zaman görsem masalarının başında harıl harıl uğraşıyorlar. Yemekleri bile bilgisayarlarının yanında yediler. Hele biri var ki diğerleri uyurken o hâlâ çalışıyordu. İnsan hiç mi pencereden dışarı bakmaz, dışarıya çıkıp oyun oynamaz? Hiç çikolata yemek, portakal soymak için de mi ara verilmez bu işlere? Bu masa başındaki insanları hiç mi hiç anlamıyorum.
    Onları öyle görmekten, ben o kadar yoruldum ki bu sefer maceramız çok daha eğlenceli olmalı diye düşündüm. Ne yapsak ne yapsak diye tembel kedim Bahri'nin boynunu kaşırken aklıma müthiş bir fikir geldi. O heyecanla bizim Bahri'yi havaya fırlatıvermişim. Neyse ki kediler dört ayak üstüne düşüyormuş her zaman. İki gündür yanıma hiç yaklaşmıyor kediciğim ama ne yapalım. Herhalde maceram için evden uzaklaşınca beni özler ve o kötü düşüşü unutur.
    Arkadaşlar! Kar geldi. Pencereden bakıp da iç geçirmek olmaz. Kardan adam yapıp, kar savaşlarına katılmak iyi güzel de... Kardan adam için çok fazla kar gerekiyor. Ayrıca her defasında "acaba iyi mi, bir şey yapmadı değil mi koca koca arabalar kardan adamımıza?" diye merakla pencereden bakmak da zor. Kartopu savaşlarını geçiyorum. Çünkü hiçbir zaman karşıdakini isabet ettiremiyorum. Yani istesem isabet ettiririm ama kıyamıyorum, canları yanacak diye.
    Ben de çok daha eğlenceli ve daha önce hiç denenmemiş bir eğlence keşfettim: Kar tanelerinin üzerine binip onlarla birlikte yeryüzüne inmek! Harika olur değil mi?
    Nasıl mı olacak? Dinleyin canım, anlatıyorum:
    Macera gemimiz Bulutumsu yine buluşma noktalarından herkesi alacak. Bizi gökyüzünün en yüksek noktasına kadar çıkaracak. Kar tanelerinin aşağıya atladıkları yere kadar yükseleceğiz. Orada herkes Bulutumsu'nun içindeki "Küçül de Cebime Gir" makinesinden geçecek ve bir kar tanesine atlayacak. Sonra başlasın macera! Kar taneleri üzerinde salına salına, döne döne, uça uça yeryüzüne ineceğiz. Herkesin farklı yerlere düşmesi gibi bir tehlikeyi de düşündüm merak etmeyin. Herkes parmağına kırmızı kurdele bağlayacak. Bulutumsudaki radarlar o kırmızı kurdeleden bizi takip edecek ve daha yere düşmeden, olduğumuz yerlerden bizi toplayarak gemiye alacak. Bunun için gemide bir nöbetçi bırakmamız gerekecek. Ama merak etmeyin bu ne siz ne de ben olacağım. Bunun için Sümeyra ablayı ikna ettim. Gerekli malzemeleri de alıp gemiye gelecek ve bu macerada kaptanımız o olacak.
    Şimdi maceraya katılacak arkadaşlar lütfen not edin, şunları yanınıza alırsanız iyi olur:
    1. Şapka
    2. Atkı
    3. Eldiven
    4. Parmağınıza bağlamak için kırmızı kurdele
    5. Fıstıklı çikolata
    6. Bulutumsu zamanında yetişemezse diye paraşüt
    7. Hızlı bir kar tanesine denk gelebiliriz diye kement.
    Haydi bakalım, herkes gece saat bir buçukta, sokaklarının köşesindeki gece lambasının altında bizi beklesin. Bulutumsu'dan atılan ip merdivene tırmanın ve maceraya katılın! Gece üç gibi geri döneceğinizi bildiren bir notu yastığınıza iliştirebilirsiniz. Ne olur ne olmaz.
    * * *
    Sabriye (Akkaya) arkadaşımız gayet sakin ve korkusuz davrandı. Kar tanelerine ilk atlayan o oldu. Heyecan ve neşe çığlıklarından sonra herkes "sıra bende, sıra bende" diye "Küçül de Cebime Gir" makinesine girmeye çalıştı.
    Tuğba'nın (Ekrem) sırtındaki paraşüt biraz ağır olunca bindiği kar tanesi hızlıca aşağı düşmeye başladı. Ama Tuğba çok eğleniyor gibiydi. Yeryüzüne inerken onu da gördüm. Bindiği kar tanesine yapışmaya çalışan diğer kar tanelerini kovalıyordu.
    Haylin sarı saçları açıkta kalsın diye şapka giymek istemedi. Yere indiğimizde saçları yukarı doğru buz tutmuştu. Yine de çok eğlendiğini söyledi. Ama bunu söylediğinde henüz aynaya bakmamıştı.
    Merve Nur da çok korkusuz bir arkadaş. Yanında getirdiği kemendi kar tanesine taktı. Sanki doru bir atın üzerinde gibiydi gökyüzündeyken. Merve benim kedim olduğunu biliyormuş. Ve hayvanları da çok sevdiğinden kediciğime bir hediye gönderdi. Sanırım tembel kediciğim ile daha çabuk barışabileceğiz.
    Rümeysa (Demirel) sırt çantasında ders kitapları da getirmiş. Çünkü derslerinde çok başarılı bir arkadaşımız. Gökyüzüne çıkana kadar bize, su damlacıklarının nasıl kar tanesine dönüştüğünü anlattı. Kar tanesine binince de kar tanesini incelemeyi unutmadı. Söylediğine göre her kar tanesi farklı bir şekilde imiş. Ne güzel değil mi arkadaşlar, insanlar gibi kar taneleri de eşsiz!
    Yağmur (Kınalı) gemiye annesi ile birlikte gelmek istedi. Ama gemi bu. Herkesi alamayız ki! Nereye sığacağız? Neyse ki çok anlayışlı bir annesi var. Bizi sokak lambasından uğurladı ve bize el salladı. Üstelik bize kek de yapmış. Rümeysa'yı dinlerken ve hazırlıklarımızı yaparken kek yedik. Üzüm bile vardı içinde.
    Vildan (Öztürk) Sümeyra abladan Bulutumsu'yu kullanmanın incelikleri öğrendi. Sanırım daha sonra gemi kaptanlığı yapabilir bize. Kar tanelerinde yeryüzüne inmek onu da çok mutlu etti. Bir ara kar tanelerimiz çakışıyordu neredeyse ama ucuz atlattık. Tam o esnada onun fıstıklı çikolatası benim çantama düşmüş. İnanabiliyor musunuz? Tabi ki kar tanesine binmek enerji gerektiren bir iş. Ben de bu enerji açığını kapatabilmek için misafir çikolatayı da yemek zorunda kaldım.
    Macera sonunda herkes çok yorulmuştu. Her ne kadar eldiven, atkı ve şapkamız olsa da yine de burunlarımız kıpkırmızı oldu. Gemiye bindiğimizde Sümeyra abla bize sıcak sıcak güzel şeyler hazırlamıştı. Onları yerken, içerken hatırıma arkadaşları saymak geldi. Üç defa saydım. Her defasında bir eksik çıkıyordu. Acaba biri geride mi kaldı diye düşündüm. Sonra eksikliğin sebebini çözdüm.
    Sümeyra abla gemiyi otomatik kaptana bağlamış. Sonra kendisi "Küçül de Cebime Gir" makinesinden geçerek bir kar tanesine atlamış. Yanına atkı ve eldiven almış ama kırmızı kurdeleyi parmağına bağlamayı unutmuş. Şimdi onu nasıl bulacağız? Arkadaşlar lütfen artık karlara basarken daha dikkatli olun.

Bu Sayfayı Paylaş