Karışık Güveç Tarifi Yapılışı

'Etli ve Sulu Yemekler' forumunda Mavi_inci tarafından 1 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. Mavi_inci

Mavi_inci Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Karışık Güveç Tarifi Yapılışı konusu Karışık Güveç Tarifi
    Karışık Güveç Yapılışı
    Karışık Güveç Malzemeleri
    Karışık Güveç

MALZEMELER;

500 GR. KUZU KUŞBAŞI

5 ADET ORTA BOY PATATES

1,5 SU BARDAĞI BEZELYE

1 TANE HAVUÇ

2 TANE ORTA BOY SOĞAN

KARABİBER,KEKİK,NANE,SAFRAN,KIRMIZI TATLI TOZBİBER,YENİBAHAR,KİMYON,PULBİBER,TUZ (GÖZ KARARI EKLEDİM )

4 ADET KÜP ŞEKER

2 TATLI KAŞIĞI DOMATES SALÇASI,1 TATLI KAŞIĞI BİBER SALÇASI

YETERİ MİKTARDA SU

YAPILIŞI;

ÖNCE KUZU KUŞBAŞINI İYİCE YIKADIM VE KÜÇÜK BİR TENCEREDE KENDİ SUYUNU ÇEKENE KADAR KAPAĞINI KAPATIP HAŞLAMAYA BIRAKTIM.SUYUNU ÇEKTİKTEN SONRA 1 ÇAY BARDAĞINDAN BİRAZ AZ SU İLE KAVURMAYA DEVAM ETTİM.KAVRULDUKTAN SONRA BÜYÜK BİR TENCEREYE İRİ İRİ DOĞRADIĞIM PATATESLERİ,BEZELYELERİ,JULYEN DOĞRADIĞIM SOĞANLARI VE PARMAK KALINLIĞINDA VE UZUN UZUN KESTİĞİM HAVUÇLARI ALDIM.ÜSTÜNE KUZU ETİNİ,ŞEKERİ,BAHRATLARI,TUZU VE SALÇALARI EKLEDİM. YEMEĞİN ÜSTÜNÜ GEÇMEYECEK KADAR SOĞUK SU DOLDURUM.OCAĞIN ORTA HIZDA YANAN GÖZÜNE TENCEREYİ ALDIM.KAPAĞINI KAPATTIM VE OCAĞIN ALTINI TAMAMEN AÇTIM.KAYNAMAYA BAŞLADIKTAN SONRA ALTINI EN KISIĞA ALDIM VE HAVUÇ İLE PATATES YUMUŞAYANA KADAR PİŞİRDİM.EĞER SU AZ GELİRSE KAYNAMIŞ SU İLAVE EDEBİLİRSİNİZ.TABİİ ARADA KARIŞIMI 2-3 KEZ KARIŞTIRIN Kİ BAHARATLAR YEMEĞE İYİCE İŞLESİN. GÜVEÇ KABIM VARDI AMA ONDA YAPMADIM NORMAL TENCEREDE YAPTIM YİNEDE HARİKA OLMUŞTU. AFİYET OLSUN...

Bu Sayfayı Paylaş