Kapasitif Kompanzasyon Word Döküman 16 Sayfa

'Elektronik Genel Bilgi' forumunda Siraç tarafından 14 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Kapasitif Kompanzasyon Word Döküman 16 Sayfa konusu Kapasitif Kompanzasyon Word Döküman 16 Sayfa

GÜÇ KATSAYISI DOĞRULTMA

Elektrik enerjisinin üretimi ve dağıtımı için jeneratörlere, hava iletim hatlarına, trafolara ve şalt cihazlarına ihtiyaç vardır. Aktif güce ek olarak reaktif güçte üretilip dağıtılmalıdır. Ancak bu ekonomik değildir ve bir tesis ne kadar reaktif güç tüketirse güç katsayısı cosj de o kadar yüksektir ve tesisin enerji harcamaları da o kadar düşüktür.
    Elektrik dağıtım sistemindeki yükü (alçak gerilim sisteminde yer alan yüklere yakın bir şekilde yerleştirilecek) güç katsayısı doğrultan kondansatörleri kullanarak ve reaktif gücüde temin ederek azaltmak mümkündür. Böylece iletim kayıpları azalır enerji harcamaları düşer ve dağıtım sistemini pahalı bir şekilde yenilenmesi gerekmeksizin daha fazla aktif güç mevcut malzeme kullanılarak iletilmiş olur.
    Kondansatörler bireysel kompanzasyonda grup kompanzasyonunda veya merkezi kompanzasyonda kullanılırlar. Bir çok enerji dağıtım firmasının , 0,9 a eşit veya daha fazla güç faktörlerini şart namelerinde talep etmeleri , standart bir uygulamaya dönüşmüştür.

Tamamı Aşağıdaki Linktedir (Kırık Linkleri Bildiriniz)
    RapidShare: Easy Filehosting

veya
    Deposit Files

2. RadiKEL

RadiKEL Yeni Üye

güzel almışsın bizim forumdan tebrikler :)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Haziran 2009
  3. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

ne yapalım bizimde bir yerlerden almamız gerekiyor buda sizin forum oldu :)
    buyrun isterseniz sizde bizden alın :)

Bu Sayfayı Paylaş