Kamışlık Köyü Sivrice Elazığ

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 12 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kamışlık Köyü Sivrice Elazığ konusu
    Kamışlık Köyü Sivrice - Kamışlık Köyü Hakkında - Kamışlık Köyü Tanıtımı -Kamışlık Köyü Resimleri

İlçe: SİVRİCE - İl: ELAZIĞ

Köy Muhtarı: MEHMET KAPTAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri: [​IMG]
    Telefon:

0(424) 4214137
    Cep Telefonu:

0(535) 2176009

Demografik Bilgiler: [​IMG]
    Nüfusu:

2000
    81

1997
    174İle Uzaklığı:

50 km
    İlçeye Uzaklığı:

20 km
    Rakım:

1570 m

Bilgiler
    Nüfus 81 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 23900
    Alan Kodu 0424
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
    İl Elazığ
    İlçe Sivrice
    Web Sitesi

Kamışlık, Elazığ ilinin Sivrice ilçesine bağlı bir köydür.
    Tarihi
    Köyün adı kürtçede kejan imiş. Daha sonra TC Hükümeti tarından kajen kelimesine en yakın olarak Kamışlık ismi koyulmuştur. Kejan Kelimesinin Kejan Aşretinden geldiği tahmin edilmektedir. Şanlıurfanın Siverek ilçesinden gelmedir. Köyün eskileri...

Kamışlık Köyü; Diyarbakır-Malatya Yolu üzerinde olan bir köyümüzdür.Yolunun tamamı asfalttır.Yerleşim alanı ve arazileri çok geniş olduğundan köy çok dağınık bir durumdadır. Kamışlık Köyü;Batısnda Gözeli ,Doğusunda Kavak Köyü, Kuzeyinde Dereboynu Köyü ve Güneyinde Kılıçkaya Köylerine komşudur. Kamışlık;İlçe merkezine 20 km, il merkezine 50 km. mesafesindedir. Arazi yapı bakımından hem tarım hem de hayvancılık yapılmaktadır. Gözelide bulunan Celal İlaldı Pansiyonlu İlköğretim Okulu Köyün eğitim hizmetlerini sağlamaktadır.

Kültür
    köyümüzde eskiden beri var olan kenger sakızı
    x kesme ve toplama işi zevk haline gelmiş olup ticari amacını yitirmiştir.ayrıca yenilikçi bir

yapıya sahip olan köyümüz geleneklerine uygun
    olarak yenilikleri benimsemekte kısa süreiçeri- sinde de bu yeniliklere kendi becerisinide ekle- yerek çok güzel hale getirmektedir.

Coğrafya
    Elazığ iline 50 km, Sivrice ilçesine 20 km uzaklıktadır. düz alanlar geniş bir yer kaplar

İklim
    Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 81
    1997 174

Ekonomi
    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.fakat köyümüzde ekonomi olarak sadece tarıma yer verilmiktedir.artık hayvancılık terk edilmektedir

Muhtarlık
    Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmak Seçildikleri yıllara göre köy muhtaRI

Altyapı bilgileri
    Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kAYNAK:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş