Kafacakaplancık Köyü Yatağan Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kafacakaplancık Köyü Yatağan Muğla konusu
    Kafacakaplancık Köyü Yatağan Bilgileri - Kafacakaplancık Köyü Hakkında - Kafacakaplancık Köyü Tanıtımı - Kafacakaplancık Köyü Resimleri

İlçe: YATAĞAN - İl: MUĞLA

Köy Muhtarı: Hasan ÖZNUR

Muhtarlık Erişim Bilgileri: [​IMG]
    Telefon:

0 252 579 2001

Demografik Bilgiler: [​IMG]
    Nüfusu:

2000/865

1997/830
    İle Uzaklığı:

39 km
    İlçeye Uzaklığı:

9 km
    Rakım:

m
    Sağlık Evi
    Var / Faal Değil
    Sağlık Ocağı
    Yok
    İlköğretim Okulu
    Var / Faal
    Taşımalı Eğitim Yapılıyor
    PTT Şubesi
    Yok
    PTT Acentası
    Var
    Su Şebekesi
    Yok
    Kanalizasyon
    Var

Kafacakaplancık,Muğla ilinin Yatağan ilçesine bağlı köy.

Yatağan'a 10 km uzaklıkta olan, tarıma dayalı bir ekonomisi olan bir köydür. Kaplancık mahallesi ve elmacık köyü arası köyü arası gür ormanlarla kaplıdır.

Genede çırpıovası, kaplancık, ovacık, kocakavak, yaylada üretilen tarım ürünleri zeytin, tütün, tahıl ürünleri (buğday, arpa, yulaf) köylünün ihtiyacını karşılamaktadır. Kasım ayında çıntar toplanır ormandan. Köyde 2004 yılında açılan kafaca-kaplancık ilköğretim okuluna çevre köylerden öğrenci gelmektedir. Dört mevsim belirli olarak hissedilir. Köylünün eğitim düzeyi ilköğretimdir, ancak son dönemde yapılan eğitim hamleleriyle köyün okur yazar oranı gelişmeye başlamıştır . Köyde bir tane benzin istasyonu ve demirci bulunmaktadır. Köy coğrafi konum itibariyle köprü konumundadır. köyde 1. parti chp dir. köyün geçim kaynağı zannat,tahıl,zeytin,hayvancılıktır. köyün nüfusu bine yakındır. köyde düğün törenlerinin özel bir önemi vardır.akşam kına gecesi olur.diğer akşam ise balo olur ve çiftler dünya evine girer. kafaca ile kaplancık arasında küçük bir belde vardır. köyün en delikanlı gençleri burdadır.bu köy kavurmasıyla meshurdur.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş