Kadınlığın 21 Hikayesi

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda Dine tarafından 3 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kadınlığın 21 Hikayesi konusu Kadınlığın 21 Hikayesi, Murathan Mungan’ın seçtiği çeşitli yazarların hikayelerinden oluşan bir derleme.
    “Kadınların çocukluklarından yaşlılıklarına ömürleri boyunca içinde yer aldıkları çeşitli durumları gösteren öyküler bunlar; yaşam boyu verdikleri var olma savaşı; anne, eş, kız çocuğu, sevgili, metres olarak sürekli kendilerini bir erkek üzerinden tarif etmenin ağır, uzun yolu, bu uğurda onları çoğu kez karşı karşıya getiren ilişkilerin eşitsiz aritmetiği?

Durumların bir aradalıklarından, öykülerin art arda dizilişlerinden bir üst cümle kurmak istedim. Dönüp tek tek hikayeleri, durumları yeniden gözden geçirmemizi sağlayacak olan bir üst cümle? Edebiyatın asıl gücünün burada saklı olduğunu düşünüyorum. Akıp gideni durup görmemizi sağlayacak olan bir atmosfer yaratmak, bir dünya kurmak. Öğrenmiş gözlerle bize hayatı yeniden iade etmek. Yazdıklarım bir yana okuduklarımı okurla paylaşma isteğim de bu yüzden.” diyor yazar Murathan Mungan bu kitap için.
    Kitapta yer alan yazarlar ve hikayeleri şunlar:
    Son Perde, Roald Dahl
    Tokalar, Margaret Atwood
    Kırmızı Mercanlar, Judith Hermann
    Saf, Temiz Köylüler, Flannery O’Connor
    Böceklerin Dünyası, Jean Rhys
    Kız, Hanif Kureishi
    Resimler, Katherine Mansfield
    271 No.’lu Çağdaş Azize, Tama Janowitz
    Çatal ve Bıçakla, Doris Dörrie
    Büyük Sarışın, Dorothy Parker
    Kasabanın En Güzel Kızı, Charles Bukowski