Kadın isterse başarabilir

'Yurt İçi Haberler' forumunda *B*U tarafından 11 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. *B*U

*B*U Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kadın isterse başarabilir konusu [​IMG]

Batmanlı kadınlar, ekonomik özgürlüklerini kazanmak için kendi kabuklarını kırarak, iş yaşamına atılıyorlar. Çevreden aldıkları olumlu tepkilerle öz güvenlerinin geliştiğini belirten kadınlar, “kadın isterse her şeyi başarabilir” diye konuştu.

Batman’da kiraladıkları mekânlarda gözleme yapan kadınlar kazandıkları parayla ailelerinin geçimlerini sağlıyorlar. Kiraladıkları mekânlarda gözleme (nanê selê) yapan kadınlar kazandıkları parayla ailelerinin geçimini sağlıyorlar. Batman’da çalışan kadın sayısında artış olduğunu ifade eden 42 yaşındaki Edibe Eren, kendi iradesini kullanarak, yaşadığı bütün zorluklara rağmen ekonomik özgürlüğünü kazandığını ve bu şekilde ayakta kalabildiğini söyledi. 4 çocuk annesi Eren, 27 yıl önce evlendiği eşinin sorumsuzlukları yüzünden çok zor günler yaşadıklarını kaydederek, “Eşim beni ve 4 çocuğumu 10 yıl önce terk edip gitti. Eşimin evi terk etmesiyle birlikte yaşadığım sorunlar iki katına çıktı. 10 yıl boyunca tek gözlü bir bodrum katında 4 çocuğumla birlikte yaşadım. Kimseye muhtaç olmamak için ve bir kadın isterse her şeyi başarabilir düşüncesiyle 2 yıl önce akrabalarımdan borç alarak, küçük bir dükkan aldım ve ismini ‘Hewal Gözleme’ gözleme yaparak, çalışmaya başladım” dedi.

‘Acılarımı hamuruma kattım’

Hewal Gözleme Salonu’nu açmadan önce sadece evde oturup hayırseverlerin yardımını beklediğini söyleyen Eren, şu an yardım edilecek değil, yardım edecek konuma geldiğini kaydetti. Eren, “Çevreden olumlu anlamda destek aldım. Ve bu beni daha da güçlendirdi kendime öz güvenim arttı. Çünkü feodal bir toplumda yaşıyoruz. Ve bizim toplumda kadınların çalışmasına genelde iyi bakılmaz. Ama bakıyorum ki artık kadınlar da kendi kabuklarını kırarak, iş yaşamına atılıyorlar. Daha önce bir iki tane gözleme yeri vardı ancak giderek, sayısı çoğalmaya başlıyor. Bu beni çok mutlu ediyor. Çünkü bir çok göz yaşadığı ekonomik nedenlerden dolayı iş hayatına atılıyor. Bölgede yaşayan bir çok kadın çeşitli nedenlerle acı çekmiş kadınlardır” diye konuştu. Hiç kimseye muhtaç olmadan çocuklarıyla birlikte ayakta durduğunu belirten Eren, “Batman’da çalışan birçok kadın var. Fakat iş yeri kurmak isteyip de para bulamayan kadınlarda var. Bu kadınlara destek sunulması gerekiyor. Destek sunulursa Batman’da çalışan kadın sayısında çok büyük artış olur” dedi.

‘Toplum tarafından ezildik’

Batman’da 4 kadının ortaklaşarak açtığı Dade Gözlemecisi’nde de kadınlar hem yaşadığı ortak acılarını paylaşıyor hem de yaşam mücadelesi veriyor. Dade Gözlemecisi’nde 3 yıldır çalışan 45 yaşındaki 5 çocuk annesi Şükran Çelebi, “Ekonomik sıkıntım yok, ancak evde boş boş oturmak istemedim” dedi. Gözleme dükkanını açtıklarında çevreden takdir edildiklerini ve bir anlamda kadın olarak desteklendiklerini ifade eden Çelebi, Batman’ın içinde bulunduğu konumdan kaynaklı ve iş olanaklarının olmamasından dolayı en uygun iş olarak gözleme dükkanı açtıklarını ifade etti. Bir çok kadına örnek olduklarını söyleyen Çelebi, “Kadınlar kendine güvensin. Yıllarca toplum tarafından ezildik sömürüldük. ‘Kadın yapamaz, başaramaz’ sözleriyle güvensizleştirildik. Artık bunları aşmamız gerekiyor. Batman göç alan bir kenttir. Ve bir çok aile yoksuldur bunu biliyoruz. Kadınlar dikiş, nakış, gözleme, yöresel yemekler yapabilir. Yani kadınlar bunları dahi yaparsa kendini ve ailesini geçindirebilir. Ancak çalışmak isteyen kadınlara da destek sunulması ve sahiplenilmesi gerekiyor. Bir çok kadın çekiniyor korkuyor ‘başaramam yapamam çevre ne der’ diye. Kadınlar olarak birbirimize destek sunmamız gerekiyor. Böyle yaparsak hem kadınlar arasındaki dayanışmayı sağlarız hem de erkek egemen zihniyeti kırarız ve toplumda bir değişim olur” dedi. Eşini 35 yıl önce kaybeden 7 çocuk annesi Pirozhan Bilici (70), yıllarca pamuk tarlasında çalıştığını ve çocuklarına baktığını söyledi. Çocuklarının geleceğini garanti altına alan Bilici, 4 kadınla bir araya gelerek, gözleme yeri açtıklarını, başta ekonomik olarak zorlandıklarını daha sonra kazandıkları parayla borçlarını ödediklerini kaydetti.

DİHA/BATMAN

Bu Sayfayı Paylaş