Kızılcadam Köyü Kürtün Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kızılcadam Köyü Kürtün Gümüşhane konusu Gümüşhane İli Köyleri -Kızılcadam Köyü Kürtün -Kızılcadam Köyü Hakkında Bilgiler -Kızılcadam Köyü Resimleri

Gümüşhane

Bilgiler
    Nüfus 325 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 29830
    Alan Kodu 0456
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Gümüşhane
    İlçe Kürtün

Kızılcadam, Gümüşhane ilinin Kürtün ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy 100 yıllık bir geçmişi kesn olmakla birlikte esasında yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlanması kurtuluş savaşının üç beş yıl öncesine gider.ilk sakinlerinin büyük bir kısmının alevi oluşu yer isimlerinden anlaşılır.Ancak 90 yılı aşkın bir zamandır köye sonradan yerleşen şıu anki sünni kimliğe sahip nüfus hakimdir.Fakat köy insanı her zaman samimiyeti ve misafirperverliği ile dikkat çeker ve çoğunlukla civar köyler içinde nüfus sayısı fazaladır.İsmini köyün muhtalif yerlerinde şimdilerdee bile bulunabilen kırmızı renkli toprağın evlerin bacalarında kullanılmasından almaktadır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Gümüşhane iline 84 km, Kürtün ilçesine 29 km uzaklıktadır.

İklim

karadeniz iklimi ile karasal iklim arasında bir tampon bölge olmasına rağmen daha çok karasal iklim hakimdir.Eğimli bir araziye sahip olan köy geniş çaplı tarımsal üretime uygun değildir.aynı zamanda ormanların koynunda güzide bir görünüme sahip bir orman köyüdür .her nekadar bilimesel araştırmalrla sabt olmasa da zengin bir floraya sahiptir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 325
    1997 332

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Bayram Gül

1999 - Şükrü Gül
    1994 - İskender Zorlu
    1989 - İskender Zorlu
    1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır.Daha önce iki mahallesinde faaliyet gösteren kızılcadam ilk öğretim okulu zamanla nüfüsun azalmasıyla Camii mahallesindeki birimini kapatmış ve halen Güllüşah Mahallesindeki şubesiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etnmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır fakat kanalizasyon alt yapısı yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş