Kızılbel Köyü Fethiye Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kızılbel Köyü Fethiye Muğla konusu
    Kızılbel Köyü Fethiye Bilgileri - Kızılbel Köyü Hakkında - Kızılbel Köyü Tanıtımı - Kızılbel Köyü Resimleri

İlçe: FETHİYE - İl: MUĞLA

Köy Muhtarı: MUSTAFA KAYA

Muhtarlık Erişim Bilgileri: [​IMG]

Telefon:
    0(252) 665 54 40

Cep Telefonu:
    0536 944 35 81

Muğla
    Bilgiler
    Nüfus 194 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 48300
    Alan Kodu 0252
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
    İl Muğla
    İlçe Fethiye
    Web Sitesi

Kızılbel, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları
    Tarihi

KAVCARLAR-GAVCARLAR

BATI TOROSLARDA YAŞAYAN, GÜNÜMÜZDE İZMİR, İSTANBUL, ANKARA, TOKAT, SAN FRANSİSCO VB... EPEY DAĞILMIŞ

DEDELERİMİZ, DENİZLİ- ACIPAYAM -YEŞİLYUVA KASABASINDAN. 150-200 sene önceleri oradan Fethiye'nin Gürmedere-Paşalı köyleri arasına yerleşmişler... Cumhuriyet öncesi, kendilerine hakaret eden bir Tahsildarı vurma nedeniyle, cezadan kurtulmak için yer değiştirmişler: Kayadibi, Ceylan ve Kızılbel Köylerine dağılmışlar... Biz Fethiye-Üzümlü-Kızılbel Köyündeniz. Bizden Kurtuluş Savaşına katılanlar olmuş...

Kalkan ve Bodrum'daki KAVCAR'LAR da bizlerle akraba mı??? Büyüklere sorarak ipuçları bulmalı... ????????????? KAVCAR'LAR GRUBUNU geliştirelim; DENİZLİ-FETHİYE-BODRUM-İSTANBUL... KAVCAR'LARINI TANIŞTIRALIM.

Dr.Mehmetali Kavcar ile tanıştık. 1980'lerde Baltalimanı Kemik Hastanesindeydi. Gebze'de KAVCAR KLİNİĞİ kurucusu Dr.Mehmet Kavcar da Yeşilyuva'dandı... Yeşilyuva'ya 2005-2006 yıllarında iki kere gittim. ORADA KAVCARLAR MEZARLIĞI, KAVCARLAR CAMİİ, MAHALLESİ VAR.. Orada ayakkabı imalatçısı Mehmetali Kavcar, Kemal Kavcar ve epey kişilerle tanıştık. Denizli'de oturan Osman Nuri Berber'in "YEŞİLYUVA TARİHİ" kitabı da güzel bilgiler veriyor.

KAVCAR'ın anlamı hk

* Kavcar: Koruyucu, "Kavcar damlı evler" yazıyordu bir kitap.
    * İngilizce: Shell = İstiriye kabuğu, koruyan şey...
    * Kavcar: Orta Asya'dan Türkiye'ye göçmüş bir boy adıdır.

HER SENE AĞUSTOSUN 1.PAZAR GÜNÜ FETHİYE-ÜZÜMLÜ-KIZILBEL KÖYÜNDE 35 YILDIR GELENEKSEL PİKNİK GÜNÜMÜZ OLUYOR.

Kültür

Türk kültürü ve İslam kültür değerlerine bağlıdırlar, Yörüktürler.

Coğrafya

Muğla iline 167 km, Fethiye ilçesine 27 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 194
    1997 191

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mustafa Kaya

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.Okul eğitim öğrfetim şu an vermemektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş