Kırmalı Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kırmalı Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum konusu Erzurum İli Köyleri - Kırmalı Köyü Tortum - Kırmalı Köyü Hakkında Bilgiler - Kırmalı Köyü Resimleri

Erzurum
    Bilgiler
    Nüfus 93 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 25430
    Alan Kodu 0442
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu karadeniz Bölgesi
    İl Erzurum
    İlçe Tortum

Kırmalı, Erzurum ilinin Tortum ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
    Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Kırmalı köyünün eski adı 'Dankar'dır
    Coğrafya

Erzurum iline 86 km, Tortum ilçesine 34 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 93
    1997 79
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mustafa Kızılkaya
    1999 - Yaşar Erdoğan
    1994 - Yaşar Erdoğan
    1989 -
    1984 -talat güney

Altyapı bilgileri

köyde ilköğretim okulu var ama öğrenci azlığından taşımalı eğitim yapılmaktadır. köyde kanalizasyon alt yapısı 2006 yılında muhtar mustafa kızılkaya girişimi ve özel idare projesi ile yapılıp tamamlanmıştır. içme suyu mevcut ama yetersizdir. 2007 baharında gelen selden dolayı içme suyu şebekesi zarar görmüş ve tortum kaymakamlığından götürülen iş makinası ile çalışmalar yapılmış ama zarar gören şebeke tamamıyla onarım yapılamamıştır. kaçaklar çok olduğundan su yetersizdir.2006 yılında meralarımızda hayvanlarımızın su içebilmesi için özel idare tarafından su kurunları verilmiş (6 adet 6 metre boyunda)işçilikleri ise köy sakinleri tarafından yapılmış bir nebze dahi olsa hayvanlarımıza su sağlanmış ve bu sudan dolayı et ve süt verimimiz artış göstermiştir. bunun yanında yine 6 adet su kurunuda hayır sever vatandaşlar tarafından yaptırılmıştır. köy camisi 2007 yılında iç dizaynı hayır sever vatandaşlar tarafından yapılmıştır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş