Kırmızı BiberLi Marine Peynir

'Mutfağımız Yemeklerimiz' forumunda NeslisH tarafından 19 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kırmızı BiberLi Marine Peynir konusu [​IMG]

İçindekiler

• 2 adet dolmalık kırmızı biber
    • 2 adet çarliston biber
    • 100 gram beyaz peynir
    • 2 diş sarımsak
    • Zeyinyağı
    Hazırlanışı

1. Biberler közlendikten sonra kabukları soyulup dilimlenir.
    2. Sarımsak soyulup halka halka doğranır.
    3. Küp küp doğranan beyaz peynir, sarımsak ve biberler karşık olarak kavanoza doldurulur.
    4. Kavanoz ağzına kadar zeytinyağı ile doldurulup, buzdolabında 3 gün dinlenmeye bırakılır.
    5. 3 gün sonra afiyetle yenilir.
    Notlar

• Bu tarifi eşimin italya’dan getirdiği ‘1001 Classic Italian Food’ kitabında görüp denedim. Bu denediğim ikinci tarifti ve bundan da çok memnun kaldım. Önümde 999 tane var.
    • Dağılmayacak cins peynir kullanılmalı. Ben yörük peynirini tercih ediyorum. Urfa peyniri ile de güzel olur.
    • Servis etmeden yarım saat önce dolaptan çıkartmak lazım. Malum zeytinyağı buzdolabında donuyor.
    • Kavanozu zeytinyağı ile doldururken, arasıra tezgaha vurarak yerleşmlerini sağlayın. Böylece arada havaboşlukları kalmaz.
    • Bu karışım ile salatalarınızı lezzetlendirebilirsiniz. Yine içindekiler bitince yağını salatalarda ve yemeklerde kullanabilirsiniz.
    • Acı olmasını isterseniz çarliston biber yerine acı sivri biber kullanabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş