Kırkgeçit Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kırkgeçit Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri konusu Kayseri İli Köyleri - Kırkgeçit Köyü Pınarbaşı- Kırkgeçit Köyü Hakkında Bilgiler -Kırkgeçit Köyü Resimleri

Kayseri
    Bilgiler
    Nüfus 45 (2007)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 38710
    Alan Kodu 0352
    Yönetim
    Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
    İl Kayseri
    İlçe Pınarbaşı

Kırkgeçit, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir avşar|köydür]].

kırkgerçit köyü; kara pınar koyunde çıkan kan davası nedeniyle buraya göçmüşlerdir.şimdi çok samimi, kardeş köydürler. Pınarbaşı ilçesine yaklaşık 18 km olan köyümüzde, hayvancılık ve çiftçilik eski populerliğini yitirmiştir. Köy halkı kışın Adana ya göç ederek yazın dönmektedir.Köyün içinden iki akarsu birleşmektedir. Bunlar zamantı çayının kolunu olştururlar.

Coğrafya

Kayseri iline 118 km, Pınarbaşı ilçesine 18 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 45
    2000 590
    1997 68
    Eknomi

100de5 i tarım, çiftçilik, hayvancılık ve besicilik yapmaktadır. diger kalanıda , adanada avrat ne kazanırsa onunla geçinmektedir.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -veli şimşek
    1999 -bayram polat
    1994 -halil kaynak
    1989 -ali polat
    1984 -yusuf şimşek

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol 2007 yılında asfalt olmuştur köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün, güney-doğusunda 5 km ileride Kevenli Mezrası bulunmaktadır. Mezraya 1987-1988 yıllarında bir derslikli ilkokulyapılmış ve öğretmen atanarak eğitim öğretim devam etmiştir. Yine atanan öğretmenin önderliğinde mezraya elektrik verilmiştir. 1995 yıllarından sonra ilçeye göç başlamış küçükbaş hayvanlarını satan mezra halkı Pınarbaşı ilçasine yerleşmiş Kevenli mezrasını yazdan yaza yayla olarak kullanmaktadır. Kevenli Mezrasında Gövdeli dağının eteğinden çok güzel su çıkmaktadır. Bu mükemmel suyu içmeden kimse oradan geçmemektedir.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş