Kıran Haccı Nasıl Yapılır - Haccı Kıran Hakkında Bilgi

'Oruç-Hac-Zekat' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kıran Haccı Nasıl Yapılır - Haccı Kıran Hakkında Bilgi konusu Kıran : İki şeyi bir araya getirip toplamak demektir. Fıkıhda ise, farz olan hac ile nafile olan ömre ihramlarının her ikisini bir araya getirip toplamaya denilir. Bu niyetle ihrama girip haccetmek, diğer hac nevilerinin en faziletlisidir.

Kıran hac yapmaya niyetli olan kimse, haccın yapılış şeklinde anlatıldığı gibi hazırlıklarını yapar, temizlenir ve Mikat'ta veya Mikat'dan önce iki parçadan ibaret elbiselerini giyer. Sonra 2 rekat namaz kılar ve arkasından

"Allahümme inni üriydül umrete velhacce feyessir hümali ve tekabbelhüma anni"

"Allahım ben hem ömre ve hemde haccetmeyi murad ediyorum. Bunları bana kolaylaştır ve onları benden kabul buyur"

Bundan sonra telbiye getirir. "Lebbeyk Allahümme Lebbeyk. Lebbeyke La şeriyke leke lebbeyk. İnnelhamde venni'mete leke vel mülke la şeriyke lek" der. Umre için Mekkeye girince Kabeyi 7 defa tavaf eder. Tavaf namazını kılar ve zemzem suyundan içtikten sonra Safa ile Merve arasında 4 gidiş ve 3 dönüşten ibaret 7 devir yapar. Artık ihramdan çıkmaz. Bu ihramda iken "Kudüm" tavafını ve sa'yini yapar. Şayet burada say etmezse ziyaret tavafından sonra sa'yini yapması gerekir. Eğer kudüm tavafından sonra sa'y etmiş olursa farz olan ziyaret tavafından sonra sa'y etmez.
    Eğer umre ve kudüm için arka arkaya 2 tavaf ile 2 sa'y yapılırsa kerahat ile caiz olur. Tavafın ilk 3 şavtında remel yapılır.
    Terviye günü müfridin yaptığı Mina'ya ve oradan da Arafat'a çıkıp vakfesini yapar. Sonra müzdelifeye dönerek orada da vakfesini yaptıktan sonra nahir günlerinin 1. günü "Akabe" cemresine 7 adet taş atar. Sonra vacip olan kıran kurbanını keser. Kurbanı kestikten sonra başını traş ederek yahut saçlarını kısaltarak ihramdan çıkar. Eğer kesecek kurbanlık bulamaz veya satın alamaz ise, son günü arefe gününe tesadüf etmek üzere 3 gün oruç tutar. Memleketine döndükten sonrada 7 gün tutar ki toplam 10 gün eder.
    Kıran Haccını yapan kimse mikattan ihrama girdiği andan itibaren kurbanını kesinceye kadar devamlı olarak ihramda bulunur ve bütün yasaklara uyar. Bundan sonra farz hacda olduğu gibi ziyaret tavafı yapılır. Sonunda da veda tavafı yapılarak kıran haccı tamamlanır. Kıran Haccı yapana Karin denilir.

Kaynak : Çile Yayınları - A. Fikri YAVUZ

2. avatar

Eline Sağlık Paylaşım İçin Teşekkürler

Bu Sayfayı Paylaş