Kütahya - Gediz - Mustafa Necip Alayeli Anadolu Lisesi

'Liselerimiz' forumunda DeMSaL tarafından 9 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kütahya - Gediz - Mustafa Necip Alayeli Anadolu Lisesi konusu Mustafa Necip Alayeli Anadolu Lisesi - Kütahya Mustafa Necip Alayeli Anadolu Lisesi - Gediz Mustafa Necip Alayeli Anadolu Lisesi

TARİHÇE

Okulumuz Gediz Anadolu Lisesi adı altında 1992 yılında 2 Hazırlık Sınıfı ile Merkez İlköğretim okulu olarak inşaatına başlanan okulda eğitim ve öğretime başlamıştır. Daha sonra Anadolu Lisesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği binanın ikinci katını yaptırarak 10 şubelik bir okul haline getirmiştir. 29.12.1999 tarihinde Kütahya Valiliği’nin olurlarıyla adı Mustafa Necib Alâyeli Anadolu Lisesi olarak değiştirilmiştir.2000-2001 Öğretim Yılı İkinci Kanaat dönemi başında hayırsever Rose Maria Carla Alâyeli tarafından eşi Mustafa Necib Alâyeli anısına yaptırdığı yeni binasına taşınmıştır.

BİNANIN FİZİKSEL DAĞILIMI

Binada 24 derslik , 4 laboratuvar(Fizik,Kimya,Biyoloji,Bilgisayar) , 1 toplantı salonu , 1 sınav salonu , 1 yemekhane , 1 depo,1 kütüphane,1 Ölçme Değerlendirme ve Sınav Merkezi, 1 spor odası , idare bölümü ve rehberlik servisiyle 22500 metreküplük hacme sahiptir.Ayrıca 900 metrekarelik halı saha ve 400 metrekarelik basketbol-voleybol sahasına sahiptir.

15 Ağustos 2004 tarihinde 1.Kata 90 metrekarelik alana granitten Sayın Rose Maria ALÂYELİ tarafından Atatürk Köşesi yaptırılmıştır.Köşede Atatürk Resminin Yanı sıra granite işlenmiş İstiklâl Marşı ve Gençliğe Hitabe de bulunmaktadır. Ağustos 2006 da binanın iç bölümüne Mustafa Necib Alayeli ile Rose MARİA Carla Alayelinin anıtları yapılmıştır.

2005-2006 Öğretim yılında Okulumuzda Ölçme Değerlendirme Merkezi Kurulmuş olup, buraya her sınıf için ayrı ayrı dolaplar ve her ders ve sınıf için özel raflar yaptırılarak ünite sonlarında yaprak testlerin uygulaması ve değerlendirilmesi yapılmaktadır.Ayrıca Ölçme ve Değerlendirme programı alınarak öğrencilerin başarı seyirleri takip edilmektedir.

LABARATUVARLAR VE KÜTÜPHANE

Bilgisayar laboratuvarında Bakanlığımız tarafından gönderilen 20 adet bilgisayarla birlikte Sayın Rose Maria Carla ALAYELİ tarafından 10 adet bilgisayarla toplam 30 bilgisayarımız mevcuttur.Bunların ağ bağlantısı sağlanmıştır. Fizik , Kimya ve Biyoloji laboratuvarları 90 ar metrekare olup , 30 öğrenciye göre çağımızın en son cihazlarına ve teknolojisine sahiptir.2001 YILI maliyetine göre 35 milyar liraya Ankara FETA A.Ş.’ye yaptırılan laboratuvarların finansmanı yine Rose Maria Carla Alâyeli tarafından karşılanmıştır. Ayrıca kütüphanemiz de Rose Maria Carla Alâyeli tarafından Gediz Kocadağlar Mobilya’ya dekorasyonu yaptırılmış , modern bir görünüm kazandırılmıştır. Okulun öğretmen ve öğrencilerin başlatmış olduğu kitap bağışı kampanyasıyla kitap ihtiyacı giderilmeye çalışılmaktadır.06.10.2006 tarihi itibarıyla 3126 adet kitap bağış ve satın almakla temin edilmiş olup zenginleştirme çalışmaları devam etmektedir.

2004 yılından itibaren internet bağlantılarında ADSL sistemi ile iletişim yapılmaktadır.

BİNA VE BAHÇE

Bina bodrum, zemin ve 3 kat betonarme olarak inşa edilmiştir.Her katta kız-erkek öğrenci tuvaletleri mevcuttur. Koridorlar ve merdivenler acil durumlarda kullanılabilecek ideal ölçülere sahiptir. 3 tane tahliye kapısı bulunmaktadır. Binanın bahçesinde 500 metrekarelik alan personel otoparkı olarak yapılmıştır. Girişinde bir bekçi kulübesi , içerde bekçi evi bulunmaktadır.2001 yılı yazında Bahçedeki tören alanının önüne yine Rose Maria Carla Alâyeli tarafından 4.5 milyar liraya İstanbul Elif Mermer A.Ş. ‘ye Atatürk anıtı ve Ankara Mitaş A.Ş ‘ye 1.2 milyar değerinde 3 adet bayrak direği yaptırılmıştır Bahçenin yeşil alanını açılan artezyen kuyusuyla sulanmaktadır. Ayrıca bahçemizdeki trafo yine 2001 Bakanlığımız tarafından finanse edilmiştir.Bahçenin bakımı Sayın Rose Maria Carla Alâyeli tarafından desteklenen bahçıvan tarafından yapılmaktadır.Yine okulun gece güvenliği Bayan Alâyeli tarafından finansmanı sağlanan hizmetli ile sağlanmaktadır.

KANTİN

Okul Kantini Okul Aile Birliği tarafından ihaleyle müstecire verilmiş, kantinin bir köşesine sahne yapılarak okul içinde yapılan etkinlikler (Anma programları,özel günler, tiyatro,şiir çalışmaları) yapılmaktadır.Ayrıca kantine iki adet bilardo, bir masa tenisi konmuştur.Kantinde satılan ürünlerin kalitesi ve satış fiyatları kurulan komisyonca belirlenmektedir.Denetimi de bu komisyonca yapılmaktadır.

YÖNETİM - KADRO

Gediz Mustafa Necib Alâyeli Anadolu Lisesi Müdürlüğüne 13.09.2000 tarihinden itibaren Hüseyin ALKAN vekalet etmiş, 13.10.2003 tarihinde okul müdürü olarak atanmıştır.Müdür yardımcılığı görevini İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Zekeriya UYSAL 12 NİSAN 2002 tarihinden itibaren valilik oluruyla yürütmüş, 13 Ekim 2003 tarihinde İmam Hatip Lisesine geri dönmüştür. 16 Ocak 2004 tarihinde okulumuz Tarih öğretmeni Hakkı KURNAZ Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır.Okulumuz 10 Ekim 2006 tarihi itibarıyla (idarecilerin dışında)26 öğretmen,ayrıca İmam Hatip Lisesinden İsmail KARABOĞA 7saat Coğrafya, GEDİZ Lisesinden Zafer AYTEN 7 saat Coğrafya,Serpil YILMAZ 7 saat Coğrafya dersi okutmaktadırlar.214 erkek, 207 kız toplam 421 öğrenci , 2 memur ve 1 hizmetliyle eğitim ve öğretimini Türk Milli Eğitimi’nin amaçları ve Atatürk İlke ve İnkılapları doğrultusunda hizmet vermektedir. Bir Coğrafya ve bir de İngilizce Öğretmen ihtiyacımız vardır. Sayın Rose Maria Carla Alayeli tarafından finansmanı karşılanan bir gece bekçisi, bir bahçıvan ve Okul Aile Birliğince bir hizmetliyle hizmetine devam etmektedir.

ISO9000 ve KALİTE ÇALIŞMALARI

Okulumuzun fiziksel güzelliğini, ruhsal olarak da güzelleştirmeyle bütünleştirme düşüncesinin vermiş olduğu arayışla 2002 yılının Ekim ayından itibaren KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ İSO 9001:2000 çalışmaları başlatıldı.Yaklaşık sekiz aylık bir eğitim ve denetim çalışması sonunda 14 HAZİRAN 2003 tarihinde TSE İSO 9000 BELGESİ almaya hak kazandık.Vizyonumuz önümüzdeki üç yıl içinde eğitim ve öğretimin her alanında ilk sırada yer almak ve model okul olmaktır.Misyon olarak da Atatürkçü Düşünce Sistemini benimsemiş, özgüven ve sorumluluk sahibi, bilim ve teknoloji eksenli düşünebilen, karakteri gelişmiş, nitelikli insanlar yetiştirmek MİSYONumuz olmuştur.

Mustafa Necib Alâyeli Anadolu Lisesi bu belgeyi almakla ilçemiz Gediz’de,ilimiz Kütahya’da ilk olurken Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı okullar içinde TSE belgesi olan üçüncü okul olmanın da gururunu yaşamaktadır.

2005 -2006yılı Yeni BelgeDenetimi başarıyla sonuçlanarak 3 yıl daha belge kullanma hakkını kazanmıştır.

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI

Okulumuz 2005-2006 öğretim yılı için Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları çerçevesinde Slovakya’nın Zilina Şehri Kysucke Nove Mesto Lisesi ile Sokrates Comenus 1 Dil Projesi yapmış, Ulusal Ajanslar tarafından kabul edilmiş ve okulumuz 14 öğrenci 3 öğretmenle Kasım 2005 içinde Slovakya’ya gidilmiş projenin birinci aşaması tamamlanmıştır.Partnerimiz olan okul da Nisan 2006 tarihinde okulumuza gelerek proje tamamlanacaktır.Bu sayede farklı dilde,inançta,yaşayışta farklı coğrafyalarda ve kültürde yaşayan insanların beraber ortak çalışmalarla birbirlerini tanımaları sağlanarak ve ülkelerin tanıtımı yapılmış olacaktır. 2006-2007 dönemi için de yeni bir proje yapılarak Ulusal Ajansa gönderilmiştir.Ancak Ortak kabul edilen 6 ülkede bu proje uygulanmasına ragmen “İçeriği yetersiz “diye Ulusal Ajans tarafından reddedilmiştir.

2006-2007 öğretim yılında 3 adet proje daha hazırlamıştır. Mart 2007 sonunda Ulusal Ajansa gönderilecektir.

SOSYAL,SPORTİF VE KÜLTÜREL ÇALIŞMALAR

Okulumuz 2005-2006 öğretim yılında da her türlü etkinliğe katılmakta ve yapmaktadır. Mustafa Necib Alâyeli Spor Kulübu Derneği kurulmuş, tüzüğü onaylanmıştır.Bu sene Türk Halk Müziği ilçe yarışmasında birincilik,Şehide Mektup Yarışmasında ikincilik ve üçüncülük, krosta ilçe birinciliği ve il ikinciliği, masa tenisinde kız erkek ilçe birinciliği ve il ikinciliği,voleybol kız ilçe birinciliği alınmıştır.Halk oyunları çalışmaları, Badminton çalışmaları devam etmekte olup,Açılan tiyatro yarışmasına katılınarak İlçe birincisi, Atatürk’ün Doğumunun 125.yılı olması nedeniyle ilçe genelinde yapılan bilgi yarışmasında birinci olunmuştur.

2006-2007 öğretim yılında Halk oyunları ekibimiz İl genelinde Geleneksel Dalda 2. Stilize dalda 1. olmuştur.Bölge yarışmalarına katılacaktır.Krosta kızlarda ve erkeklerde ilçe ikinciliği, ilde erkekler 3.oldular.Voleybolda kızlarda ilçe 2.si. Masa tenisinde erkeklerde ilçe ikinciliği, badmintonda ilçe birinciliği, önümüzdeki günlerde il yarışmalarına katılınacaktır.

ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ

2005-2006 Öğretim Yılında Okul içinde oluşturulan sınav merkezi aktif olarak çalışmalarına başlamış, 2006-2007 öğretim yılında da çalışmalarına hızlı bir şekilde devam etmektedir. Kültür yayıncılıkla anlaşma yapılmış, deneme sınavları ve yaprak test uygulamaları devam etmekte olup, yeni bir optik okuyucu ve sınav programı Okul Aile Birliği tarafından alınarak hizmete girmiş, bu sayede yapılan tüm derslerin yaprak testleri ve her sınıfın Deneme Sınavları en kısa sürede okunup değerlendirilerek analizleri yapılmaktadır. Kendi sınavlarımızla beraber ilçe genelinde 9. sınıflarda 4 adat sınav yapılması karalaştırılmıştır. Yabancı Dil Sınıfına hem sözel hem de Yabancı Dil Deneme sınavları yapılmaktadır. Bu çalışmayla da diğer okullarımıza örnek olunmuştur.

KULLANILAN PROĞRAMLAR

Bilsanın okul programının yanı sıra, maaş,kütüphane, memur devam- devamsızlık, karnem net, öğrenci devam devamsızlık programları kullanılmakta olup, öğrenci devamsızlıkları ve diğer bilgiler veliye cep mesajı yoluyla iletilmektedir.

ÖSS BAŞARISI

Bugüne kadar mezun olan 634 öğrencimizin 552’i üniversite programına yerleştirilerek %87 genel bir başarı seviyesi yakalanmıştır. Okulumuzun Eğitim-Öğretim seviyesinin yükselmesinde Mustafa Necib Alayeli Çağdaş Eğitim Derneği ve Okul Aile Birliğimizin katkıları da bir gerçektir.

MİSYON

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİ BENİMSEMİŞ ÖZGÜVEN ve SORUMLULUK SAHİBİ

BİLİM ve TEKNOLOJİ EKSENLİ DÜŞÜNEBİLEN KARAKTERİ GELİŞMİŞ

NİTELİKLİ İNSANLAR YETİŞTİRMEKTİR.

VİZYON

2010 YILINA KADAR ÖGRENCİ SEÇME SINAVLARINDA EN AZ %90 BASARI YAKALAMAK

ve

EN AZ İKİ ULUSAL PROJE İLE OKULUMUZU TANITMAKTIR.

Bu Sayfayı Paylaş