Küpecik Köyü Ladik Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Küpecik Köyü Ladik Samsun konusu Ladik Küpecik Köyü - Küpecik Köyü Hakkında - Küpecik Köyü Tanıtımı - Küpecik Köyü Resimleri

Tarihi

Küpecik köyünde bulunan içme suyunun böbrek taşlarını döktüğü bir çok insanın şifa bulması sonucu anlaşılmıştır.son yıllarda suya olan ilgi, Türkiye nin değişik illerinden gelenlerle anlaşılmaktadır.

Coğrafya

Samsun iline 95 km, Ladik ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. küpecik köyü yaylaları bakımından ladik köyleri arasında yayla zenginidir. her yaylada birkaç adet su kaynağıbulunmaktadır yaylalarımızdan kavak ilçesi,şıhlı köyü gibi yerleşim alanları içme suyu kullanmaktadır. ayrıca ladik gölünü besleyen su kaynağının bir bölümü yaylalarımızdan gelen ve küpecik köyünde toplanıp köy içinden geçen ırmakla sağlanmaktadır

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 375
    1997 351

Ekonomi

Köyün ekonomik durumu köyde yaşayan insanların hemen hemen hepsi emekli aylığı almaktadır.buna ek olarak hayvancılık, birazda olsa tarımla uğraşılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

yıllara göre seçilen muhtarlar

2008 -Recep Ünsal
    2004 - Ahmet Özkul
    1999 - Muammer Gece
    1994 - Gülahmet Ünsal
    1989 - Murat Güler
    1984 - Gülahmet Ünsal
    1978 - Gülahmet Ünsal

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ama merkezi eğitim sistemine geçilmesinden ötürü öğrenciler ilçe merkezinde eğitim almaktadır.. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de vardır( Fakat sağlık evine bakallık tarafından personel ataması senelerdir yapılmamıştır). Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş