Küçükaltınbulak Köyü Göle Ardahan

'Ardahan Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 11 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Küçükaltınbulak Köyü Göle Ardahan konusu Göle Küçükaltınbulak Köyü - Küçükaltınbulak Köyü Hakkında - Küçükaltınbulak Köyü Tanıtımı - Küçükaltınbulak Köyü Resimleri

Küçükaltınbulak,ardahan ili göle ilçesine bağlı etrafı dağlarla çevrili güzel bir okadarda şirin bir köydür.

Köy Muhtarı: Bilgi yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Tarihi

tarihi tahminlere göre 150 yıl öncesine kadar dayanır,kısaca köyün tarihçesini şöyle özetleyebiliriz.
    Bilinen ve söylenen odurki,150 yıla yakın bir süre evvel Tommo ve kardeşleri gelip bu köye yerleşiyorlar bu köyde birinci dünya savaşı patlak verene kadar tommo ve 4 kardeşi kalıyorlar ve bu arada savaştan kaçan ve bir sığınma yeri arayan kişilerede kuçak açıp yardım edip ve ayreten toprak verip köyü genişletip nüfus artırma çabasına girmişler.

Kültür

Köyün gelenek, görenekleri hakkında bildiğimiz kadarı ile köy İslami inanışın en had safhada yaşandığı bir yer olmaması, yanısıra köy misafir perver bir köyü olmaması,hepsi kürtçe konuşmaktadır.köyde hala görücü usulü ile evlenilmekte ve başlık parası alınmaktadır.bu sebeple köydeki gençlerin çoğu gurbetçi olmaktadır.ve köyün çoğu hepsi çöp adamlarıdır.köyün en güzel taraflarından biri hala büyüklere saygının sonsuz olması VE KOMŞULUK İLİŞKİLERİNİN sağlam süregelmesidir.köyde yaylacılık yapılmaktadır.Yaylacılık 3 ay sürmekte,tadına doyum olmamaktadır.Köy halkı her Pazartesi ve cuma günleri göle ilçe merkezine gitmeyi alışkanlık haline getirmişlerdir.ben oldum olası bu böyledir.Köyün yemekleri olarak Kaz eti çok meşhurdur.Hele bulgur pilavıyla ,cecerun ( tatlı un lapası), feselli,bişi,mafiş, mantı ve pastırma yahnisi meşhur olanlardan sadece bir kaçıdır.

Coğrafya

Ardahan iline 65 km, Göle ilçesine 21 km.karsa 75km uzaklıktadır.eskide kışı çok soğuk geçiyordu şimdi ise 4 mevsim yaşanılıyor.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. kışlar soğuk ve kar yağışlı,yazlar ise ılımandır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 1021
    2000 891
    1997 823

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.sağlık ocağı vardır ama hemşiresi yoktur. elektirik vardır. içme suyu vardır.köyün kanalizazyon(altyapıyapısı) yoktur.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş