Közlenmiş Domates Çorbası

'İçecekler ve Çorbalar' forumunda maviboncuk tarafından 7 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. maviboncuk

maviboncuk Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Közlenmiş Domates Çorbası konusu Közlenmiş Domates Çorbası

Bu çorbanın tarifini dün Flickr üyelerinden Mariana'da görmüştüm. Bugün Ayşe İkbal'in uyku saatinde domatesleri közledim, uyanınca da beraber pişirme kısmını hallettik. "Biraz daha vereyim mi" diye her soruşumda kafasını aşağı yukarı sallamasına bakılırsa epeyce beğendi bu tarifi.
    Közlemenin domateslere verdiği tat kadar soğan ve sarımsağa kattığı aroma da çok hoş.
    Közlenmiş Domates Çorbası
    Tarif Mariana'nınkinden farklar içerebilir.
    Malzemeler:

• 14 adet orta boy domates, yıkanmış, ikiye veya dörde bölünmüş
    • 1 soğan
    • 1 baş sarımsak
    • 1 litre kaynamış su
    • tuz
    • karabiber
    • arzuya göre taze nane, fesleğen veya rendelenmiş kaşar peyniri
    Hazırlanması:

1. Domatesleri, soğanı ve sarımsağı 160C ısıdaki fırına koyup 45 dakika közleyin. Hepsi iyice yumuşayınca fırından alın.
    2. Soğan ve sarımsakları soyun. Soğanları doğrayın. Az zeytinyağı eklenmiş tencerede sarımsaklarla beraber 2-3 dakika çevirin.
    3. Domatesleri ve kaynamış suyun yarısını tencereye ekleyip blendır ile püre haline getirin. Bir taşım kaynatıp suyun kalan yarısını ekleyin.
    4. Tuzunu ve karabiberini ekleyin. İsteğinize göre taze otlar veya peynir ile süsleyip servis yapın.

2. maviboncuk

maviboncuk Üye

Tutmaç Çorbası

Dün akşam, eve erken gitmenin hevesiyle ana yemeğin yanına yapmak için forumda tarif ararken buldum bunu. Doğrusu ben arama kutusuna kereviz yazmıştım ama bu çorbayı görünce kerevizden vazgeçtim.
    Aslında ben yeşil mercimek hayranı Ayşe İkbal'e yedireceğim diye seviniyordum ama kendisi çorba pişene kadar önüne koyduğum kuru bamya yemeğini jelibon yer gibi yediği için buna yeri kalmadı. (Bu arada bir gün gelip yemek seçmeye başlayacak diye korkuyorum) O bugün deneyecek olsa da biz çok sevdik tadını.
    Bu seferki tarif bir diğer Gönül'den. Ben farklı olarak mercimekleri erişteleri eklemeden haşladım, bir de kızım yiyebilsin diye biber eklemedim. Teşekkürler Gönül!
    Tutmaç Çorbası:
    Malzemeler:

• 1 su bardağı yeşil mercimek
    • 1 avuç erişte
    • 2 su bardağı yoğurt
    • tuz
    • arzuya göre tereyağı, kırmızı toz biber, nane
    Hazırlanması:

1. Yeşil mercimeği tencereye alıp üzerine su ekleyin. Mercimekler pişmek üzere iken erişteleri ilave edin.
    2. Erişteler pişince 2 su bardağı yoğurdu bir kapta karıştırın. Çorbanın suyundan yoğurda ekleyip ılıtın. Yoğurdu çorba tenceresine ilave edin.
    3. Tuzunu ayarlayın. Bir tavada yağı eritip biberi kızdırın. En son üzerine bolca nane serpin.

3. maviboncuk

maviboncuk Üye

Kabak Çorbası

Blogunu takip ettiğim Andrea sitesinde medyayı boykot ederek geçen bir haftasını anlattığı günden beri evdeki televizyonu yok etmenin hayallerini kuruyorum. Evi ilk yerleştirmeye başladığımız günlerde televizyon almamak için epey çaba sarf etmiştim. Ancak ev hediyesi olarak televizyon hediye edilince çok fazla bir şey yapamamıştım. Nihayet bu ısrarlarım işe yaradı, televizyonumuz inşallah yeni ofise gidiyor. Ben televizyonu boykot ederken modemim de iş yerinin taşınma işlemlerinden nasibini aldı, o da internet bağlantısını test etmek için evi terketti. Bu yazıyı babamın da sayfayı yenileme ısrarlarıyla kalabalık bir a.v.m'nin yemek bölümünden yazabiliyorum.
    Aslında bu haftayı çorba haftası yapmak gibi bir niyetim yoktu ama Ayşe İkbal'in zorla yediği tek yemek olan kabağı sevmesinin yolunu bulduğum için paylaşmak istedim. Tarif "Anneannemin Mutfağı" adlı kitaptan.
    son not: bu yazı muhtemelen benim işe başlamadan önceki son yazım, yeniden geceleri yemek yapmaya başlayacağım demektir...
    Kabak Çorbası:
    Tarifin aslını aşağıya yazıyıorum ancak belirtmeden geçmeyeyim ben kabak sayısını 2 yapmama rağmen süt az geldi, sonradan istediğim kıvamı yakalayana kadar süt ekledim, tereyağı yerine zeytinyağı kullandım.

Malzemeler:

• 1 orta boy soğan
    • 2 diş sarımsak
    • 6-7 orta boy kabak
    • 1 su bardağı yoğurt
    • 2 su bardağı süt
    • 1-2 tepeleme yemek kaşığı tereyağı
    • 1 yemek kaşığı limon suyu
    • tuz, karabiber
    • bir demet taze nane
    Hazırlanması:

1. Kalın tabanlı bir tencerede, orta ateşte yağı eritip, çentilmiş soğan ve sarımsakları 8-10 dakika çevirin. Temizleyip ince doğradığınız kabakları, sıcak sütü, tuzu ve istediğiniz kadar karabiberi tencereye ilave edip, bir taşım kaynattıktan sonra, hafif ateşte yarım saat pişirin.
    2. Tencereyi ateşten alıp, çorbayı el blendırı ile ya da robotta iyice karıştırın, sonra yine tencereye boşaltıp önceden iyice çırptığınız yoğurdu ve limon suyunu yine çırparak ekleyin ve 3-4 dakika daha pişirin.
    3. Servis yaparken üzerine taze nane serpiştirin

4. maviboncuk

maviboncuk Üye

Ispanak Köklü Yeşil Mercimek Çorbası (Ispanak Başı)

Hazır sevgili Lama etkinlik için açık kapı bırakmışken son yaptığım çorba tarifini yayınlayayım. Pazar akşamı eve dönüp kızıma yapacak hızlı ve besleyici bir yemek ararken forumda bu tarifi buldum. Buzdolabında önceki gün ıspanak yemeği yaparken ayırdığım kökler, buzlukta da haşlanmış nohut olunca ortaya çok çabuk bir çorba çıktı. Tarif için teşekkürler Aynur Sultan!
    Ispanak Köklü Yeşil Mercimek Çorbası
    Malzemeler:

• 2 Deste ıspanak başı (ince kıyılacak)
    • 1 su bardağı nohut(pişmiş)
    • 1 Kase yeşil mercimek (yıkanacak)
    • 5- 6 diş samısak
    • 1limon suyu , tuz ,karabiber
    • 1 tatlı kaşığı biber salçası
    • zeytinyağı
    Hazırlanması:

1. Tencereye 5 su bardağı suyu koyup ,mercimeği ekleyin. Kısık ateşte pişirip, nohutu ilave edin.
    2. Bir tavada yağla ıspanağı kavurun , salçayı ezin, çorbaya katıp tuz, biber, limon suyu ilavesiyle biraz kaynatıp servis yapı

5. maviboncuk

maviboncuk Üye

Nohutlu Mercimek Çorbası

Son birkaç gündür soğuk algınlığı ile giriştiğim mücadeleden dolayı hafta sonunun yazılarını yayınlamak ancak bugüne kaldı. Bırakın yemek yapabilmeyi, yapılmış bir yemeği yiyebilmek bile çok büyük bir lütufmuş, bunu tekrar anladım.
    Nohutlu mercimek çorbası
    Malzemeler: 1 su bardağı kırmızı mercimek, yarım çay bardağından biraz fazla pirinç, 1 yk. kaşığı un, 1 yk. kaşığı domates salçası, yarım çay, bardağı zeytinyağı, 1 baş kuru soğan yemeklik doğranmış, 1 su bardağından biraz fazla haşlanmış, pişirilmiş ve kabuğu soyulmuş nohut, 1,5 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı kuru nane.
    Yapılışı: 1 baş kuru soğanı yemeklik doğranmış olarak zeytinyağıyla beraber tencereye alın. Renkleri pembeleşene kadar kavurma işlemi uygulayın. Salçayı ilave edip bir miktar daha karıştırın. Ardından yıkanmış, suyu süzülmüş kırmızı mercimek ile pirinci, arkasından da bir yk. unu ekleyin. 1-2 kez çevirdikten sonra 1,5 litre kaynamış suyu üzerine ilave edin. Mercimek ve pirinçler ezilinceye kadar pişirin. Bu arada çorbanın kıvamını ara sıra kontrol ederek kaynamış su ilave edebilirsiniz. Çorba pişmiştir dediğiniz zaman blendırdan geçirin. Tencereyi tekrar ateşe alıp nohutları ilave ederek 10 dakika kadar kaynama işlemini devam ettirin. Bu sürenin sonunda tuzunu ve nanesini ekleyip kaselerin yanına limon dilimi koyarak servise hazırlayabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş