Köseuşağı Köyü Çelikhan Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Köseuşağı Köyü Çelikhan Adıyaman konusu Köseuşağı Köyü Çelikhan -Köseuşağı Köyü Hakkında - Köseuşağı Köyü Tanıtımı -Köseuşağı Köyü Resimleri

Adıyaman
    Bilgiler
    Nüfus 374 [1] (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 02600
    Alan Kodu 0416
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
    İl Adıyaman
    İlçe Çelikhan
    Web Sitesi [2]

Köseuşağı, Adıyaman ilinin Çelikhan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

3kardeşten geldiği bilinen köyün 1500 lü yılara dayanadığı biliniyor.Önceleri konar göçer bir hayat yaşayan köy halkı daha sonraları yerleşik hayata geeçmiştir. Başta geçim kaynağı hayvancılıksa da sonraları yerini tarıma bırakmıştır.zamanla artış gösteren nüfus ve çat barajı göçe sebeb olmuştur tarlaaları :Berziv kırmızı yayla elmas diyarı gibi... Mahaleleri : ceviz ve yuk aşağı arı mahalesi.1800 lü yıllarda köyden ayrılan iki kardeşlerden biri adıyaman merkeze bağlı eski ismi balyan yeni ismi yaylakonak beldesine yerleşmiş bu kardeşin soyundan gelenler Adıyaman Merkeze bağlı çatderesi,yaylakonak,tekpınar davuthan ve mersin,e yerleşmişlerdir.Bunlar köseuşağı yani kosi aşireti olarak bilinir bir kardeşte gaziantep köse dağı civarına yerleşmiştir.Rivayete göre köse dağı bu ismini buraya yerleşen aşiretten almıştır.
    kültür

köseuşağı köyünün meşhur yemekleri mahir çorbası.Kömbe, Anadolu'nun doğusunda ve batısında yapılan benzerleri gibi altına ve üstüne köz koyularak ağır ateşte pişirilen kalın hamurlu sebzeli (ıspanak vb.), çökelekli ve peynirli türleri bulunan, bol tereyağlı bir börektir. Ayranlı köfte ise ince öğütülmüş bulgur çeşidinden hazırlanan iç harcın fasülye yaprağına veya uygun bir yaprak bası, kömbe ve ayranlı köftedir

Coğrafya

Adıyaman iline 65 km, Çelikhan ilçesine 9 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 377
    2000 374

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - abuzer önatlı
    1999 -
    1994 -
    1989 -
    1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur.(kanalizasyon sistemi bulunmadığından köylü lavabo ihtiyacını karşılamak için dereleri kulanmaktadır) Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. pek sevilmese de muhtar tahtını sürdüröyor.ben bir demokrasi ve özgürlük yanlısı olarak muhtarı insafa köylüyü de uyanmaya ve direnmeye davet ediyorum.

Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş