Japonya'nın İş Kültürü

'Ülke Kültürleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Japonya'nın İş Kültürü konusu Japon iş kültürünün temeli[​IMG] sürekli gelişme ve bunun teşvikidir. Bunu sağlamak için en önemli koşul[​IMG] işçilerin onayının alınması ve değişim karşısındaki direnişin kırılmasıdır. Bu amaçla aşağıdaki koşulların sağlanması gereklidir:
    • Endüstriyel ilişkilerin sürekli geliştirilmesi
    • İşçilerin eğitimine önem verilmesi
    • İşçilerin arasından resmi olmayan lider çıkmasının sağlanması
    • Kalite çemberleri benzeri küçük gruplaşmaların oluşturulması
    • Çalışma ortamının işçiler için çalışılabilir kılınması
    • Çalışma alanında sosyal fonksiyonlara imkân tanınması
    • İşyerine disiplinin yerleştirilmesi
    Japon firmalarında üst düzey yönetimin temelde üç işlevi bulunmaktadır:
    • Firmanın gelecekteki vizyonunu belirlemek
    • Stratejik kararları almak
    • İşleri sevk ve kontrol etmek
    Japon firmaları kişilerin firmaya olan bağlılıklarını[​IMG] kişilerin kendilerini firma ile özdeşleştirmeleri yolu ile sağlamaktadır. Çalışanların firma ile özdeşleşmesi[​IMG] sürekli iş imkânı[​IMG] kıdeme verilen önem ve aktif iletişim ile daha da pekiştirilmektedir. Kişilerin terfisi önceleri otomatik olarak kıdem ile olurken[​IMG] son yıllarda yaptığı işe ilişkin becerilerine de değer verilerek belirlenmeye başlanmıştır. Japon firmalarında yöneticiler firma içinden çıkmakta[​IMG] nadiren dışarıdan gelmektedir. Japon firmalarının işçi-yönetici veya işveren arası diyalogu güçlü tutmak için uyguladığı yöntemlerden bazıları aşağıdaki gibidir:
    • İşçi ailesine üretim tesisini gezme imkânını sağlamak
    • Başarılı kişileri ödüllendirmek
    • Bölümler arası yarışmalar düzenlemek
    • Yeni işe başlayan işçilere hoş geldin partisi düzenlemek
    • Firma bülten ve gazetesi yayınlamak
    • Yöneticilerle işçiler arası düzenli toplantılar yapmak
    Japon firmaları elemanlarını aşağıdaki altı değişik yöntemle eğitime tabi tutmaktadırlar:
    • Çalışma esnasında eğitim
    • Görev değiştirerek eğitim
    • İş dışı yerlerde eğitim
    • Kişinin kendi kendini geliştirmesi yoluyla eğitim
    • Şirket içi grup eğitimi
    • Terfi öncesi eğitim
    Japon firmalarındaki yönetim kontrol sistemini oluşturan bölüm planlarının oluşum süreci aşağıdaki gibidir:
    • Grubun sahibi ve yöneticisi tarafından[​IMG] şirketin o yılki felsefesinin belirlenmesi ve tüm yöneticilere duyurulması
    • Bölümler için genel ve yönlendirici çerçevenin çizilmesi
    • Her bölümün[​IMG] hem bütünü hem de birimleri için ana çerçeveye uygun planları hazırlaması
    • Her birimin daha detaylı planları hazırlaması
    • Her birimin maliyet ve kar analizine dayanan bütçesini hazırlaması
    • Bölümün[​IMG] birimlerinden gelen veriler ışığında kendi bütçesini hazırlaması
    • Genel merkezde[​IMG] bölümün plan ve bütçesinin incelenip[​IMG] onaylanması
    • Plan ve bütçenin grup yöneticisi tarafından da onaylanıp[​IMG] bölümden beklenenlerin özetlendiği çerçevenin kendisine verilmesidir
    Japon firmalarındaki yöneticilerin üretim süreçleri ile ilgili genel sorumlulukları aşağıdaki gibidir:
    • Maksimum kaliteyi maksimum etkinlikle sağlamak
    • En az stok ile çalışmak
    • Zor işleri azaltmak
    • Tesisi ve ekipmanları[​IMG] kalite ve verimliliği artıracak[​IMG] işgücü ihtiyacını azaltacak şekilde değerlendirmek
    • Grup çalışması ve işbirliğinin devamlılığını sağlamak için sorgulayan ve açık görüşlü olan tutumunu sürdürmek
    Japon firmalarındaki öneri sisteminin amaçları aşağıdaki gibidir:
    • İşlerin daha kolay hale getirilmesi
    • Ağır ve sıkıcı işlerin kaldırılması
    • İş güvenliğinin sağlanması
    • Verimliliğin artırılması
    • Kalitenin yükseltilmesi
    • Zaman ve para tasarrufunun sağlanması

Bu Sayfayı Paylaş