Ingilizce Zamirler

'İngilizce Dil Bilgisi' forumunda DeMSaL tarafından 22 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Ingilizce Zamirler konusu ingilizce kişi zamirleri - ingilizce nesne zamirleri - ingilizce örnek cümleler ve türkçeleri

İngilizcede “subject pronouns” öznelerin yerini tutan yapılardır yani Türkçedeki karşılığı “ kişi-şahıs zamirleri” dir. Nesnelerin yerini tutan zamirler de “object pronouns” olarak isimlendirilir.

Kişi Zamirleri Fiil Nesne Zamirleri
    I see them.
    She knows me.
    We don't like it.

Bunun yanında “object pronouns” yani nesne zamirleri prepozisyonlarla birlikte de kullanılırlar:

* Do you live with them?
    * Onlarla mı yaşıyorsun?
    * Jenny works with him.
    * Jenny onunla çalışıyor.

Kişi Zamirleri - Subject pronouns

I Ben
    You Sen
    He O - Erkekler için kullanılır
    She O - Kızlar için kullanılır
    It O - Cansız varlıklar için kullanılır.
    We Biz
    You Siz
    They Onlar

Nesne Zamirleri - Object Pronouns

I Ben
    You Sana-seni
    Him Ona-onu - Erkekler için kullanılır
    Her Ona-onu - Kızlar için kullanılır
    It Ona-onu - Caznsız varlıklar için kullanılır.
    Us Bizi-Bize
    You Sizi-Size
    Them Onları-Onlara

Örnek Cümleler ve Türkçeleri:

* Can you help us with these bags?
    * Bu çantaları taşımamızda bize yardım edermisiniz? We usually see them at the weekend.
    * Onları genelde hafta sonları görürüz. How did you teach him to read?
    Ona okumayı nasıl öğrettin?

Dikkat edilirse 'kişi zamirleri - subject pronouns' öznelerin, yani eylemi gerçekleştirenlerin yerine kullanılır.

* I write to her once a month.
    * Ona ayda bir yazarım. He loved her very much but she didn't love he.
    * O onu (kızı) çok sevdi ama o (kız) onu sevmedi. Why did you ask them to come? I don't like them.
    * Neden onlardan gelip gelmeyeceklerini sordun? Onlardan hoşlanmıyorum. Please don't wait for us.
    * Lütfen bizim için beklemeyin. Did they tell her the news?
    * Ona olan biteni anlattılar mı ? Would you like to come with me?
    Benimle gelmek istermisin ?

Aşağıdaki cümlelerde nesne zamirlerinin ne şekilde kullanıldığını inceleyim. Nesne zamirlerinin neye karşılık geldikleri koyu harflerle yazıldı.

* I can't open this door. Could you open it for me, please?
    * Kapıyı açamadım. Benim için onu açarmısın lütfen? I can't do this homework. Can you help me?
    * Bu ev ödevini yapamam. Bana yardım edermisin? I asked you a question but you didn't answer me.
    * Sana bir soru sordum ama sen bana cevap vermedin. We're not ready. Please give us some more time.
    * Hazır değiliz. Lütfen bize biraz daha zaman verin. She speaks very quickly. I can't understand her.
    * Çok hızlı konuşuyor. Onu anlayamıyorum. I'm sorry about your birthday. I'm afraid I forgot about it.
    * Doğum gününden dolayı üzgünüm. Korkarım onu unuttum. Jill's a very nice woman. Do you know her?
    Jill çok iyi bir kadın. Onu tanıyormusun?

alıntı

Bu Sayfayı Paylaş