Ilıcasu Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Ilıcasu Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum konusu Erzurum İli Köyleri -Ilıcasu Köyü Köprüköy - Ilıcasu Köyü Hakkında Bilgiler - Ilıcasu Köyü Resimleri

Bilgiler
    Nüfus 753 (2005)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 25340
    Alan Kodu 0442
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
    İl Erzurum
    İlçe Köprüköy

Ilıcasu, Erzurum ilinin Köprüköy ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy, adını eskiden eteğinde kurulu olduğu tepeden çıkan sıcak kaplıca suyundan almaktadır. Köyün ilk adı "kaplıca suyu,doğal termal su" anlamına gelen "Çermiksu"dur. Sonradan bu ad "Ilıcasu" olarak değiştirilmiştir. Köyün yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi vardır. Ayrıca köyde yıkılmış bir kilise bulunmaktadır.(bu kilisenin şu an hiç kalıntısı bulunmamaktadır.)
    Kültür

Köyün tamamı müslüman olup İslami örf ve adetlere göre bir yaşam tarzı mevcuttur. Köy üç mahalleden oluşur mamalleler arasında eskiye dayalı bir husumet olsada şu anda pek kalmamıştır.köy arazisi büyük üç sülale arasında paylaşılmıştır.

Coğrafya=== köy orman köyü olup Narman -Pasinler ana yolu üzerindedir doğal ğüzelliği görülmeyedeğer.çok güzel mesire alanları bulunur. Erzurum iline 71 km, Köprüköy ilçesine 35 pasinler ilçesine 28 km ,Narmanilçesine 30 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimin etki alanı içerisindedir.Kışlar uzun , sert ve soğuk ,yazlar kısa serin geçer.
    Nüfus [değiştir]
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 700
    2000 553
    1997 553 2004.795

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -fevzı buğaçayır (0442) (7582084)
    1999 - asım muslı
    1994 - asim muşlı
    1989 asım muşli
    1984 -asım muşli
    [[2009]-selami tuyli

beni

şeçımlerde muhtarlığa layıuk gören ılıcasu köyü halkına teşekür ederim. SELAMI TUYLİ--78.186.202.151 12:52, 3 Mayıs 2009 (UTC)
    Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır.köylülerden alınan bilgiye göre okul 2004-2006 yılları arasında eğitim öğretimde büyük başarılar sağlamıştır. bu dönemde okul danamım olarak bir çok yeniliklere kavuşturulmuştur. köyde tiyatro ekibi kurularak çeşitli okullarda ve ilçelerde gösteriler düzenlenmiştir. bahar şenlikleri yapılmıştır bu başarılarda ozaman ki okul müdürünün (Murat TÖK)katkıları çok büyüktür. Köyün içme suyu şebekesi vekanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyün hemen önünden küçük bir ırmak akmakta ve üst tarafında da ormanlık alan bulunmaktadır.
    Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş