Her yerde yas var

'Dunyadan Futbol' forumunda Dine tarafından 13 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Her yerde yas var konusu 13 Kasım 2009

[SIZE=+0][/SIZE]Her yerde yas var

Futbol dünyası intihar eden Enke'nin yasını tutmaya devam ediyor. Alman kaleci pazar günü Hannover'de yapılacak geniş katılımlı bir törenle toprağa verilecek.
    Robert Enke için akan gözyaşları dinmek bilmiyor... Salı gecesi kendini trenin altına atarak, yaşamına son veren Hannover’in tecrübeli file bekçisi için insanlar adeta sel olup, aktı. Yaklaşık 35 bin taraftar önceki gün Hannover şehir merkezinde toplanarak, 32 yaşında intihar eden ünlü kaleci için mum yaktı. Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Theo Zwanziger, Milli Takım Teknik Direktörü Joachim Löw ve kaptan Michael Ballack başta olmak üzere futbol dünyasının birçok ünlü ismi de Hannover’e giderek, Enke için mum yaktı ve kilisede düzenlenen ayine katıldı. Hannover, pazartesi gününe kadar kulüpteki tüm etkinliklere ara verirken, Enke’nin cenazesinin pazar günü AWD Arena Stadı’nda yapılacak törenin ardından evinin yakınına gömüleceği açıklandı. Onbinlerce taraftarın katılmasının beklendiği törende Alman Futbol Federasyonu ile milli takım oyuncularının da hazır olacağı bildirildi.

1 numara artık ebediyen ona ait
    Almanya’nın Şili ile cumartesi günü yapması planlanan hazırlık maçı iptal edilirken, bunun federasyona maliyetinin 5 milyon Euro olduğu kaydedildi. Ancak çarşamba günü Fildişi Sahili ile yapılacak özel karşılaşmanın ise oynanacağı ifade edildi. Hannover Menaceri Joerg Schmadtke, 6 yıldır depresyon tedavisi gören ünlü kaleci için, “Enke’nin ölümü bize sadece iş olarak gördüğümüz şeyler üzerinde biraz daha düşünmemiz gerektiğini gösterdi. Bu bize bir örnek olmalı ve futbolcuları bir makineden çok insan olarak görüp, psikolojilerini dikkate almalıyız” dedi. Hannover kulübü, Enke’nin giydiği 1 numaralı formayı ebediyen müzeye kaldırma kararı aldı. Alman futbolunun yıldız adaylarından Sebastian Deisler de geçirdiği 5 ameliyattan sonra ağır bir depresyon geçirip, 27 yaşındayken 2007 yılında futbolu bırakmak zorunda kalmıştı. Almanya’da 4 milyon kişinin depresyon tedavisi gördüğü belirtiliyor.

Daum: Bana anlatmıştı
    2003-2004 sezonunda Fenerbahçe forması giyen Robert Enke için konuşan Sarı-Lacivertli ekibin teknik direktörü Christoph Daum, Alman file bekçisinin kendisine depresyon hastası olduğunu söylediğini belirtti. Köln Express gazetesine konuşan tecrübeli çalıştırıcı, “Enke bize transfer olduktan iki hafta sonra büroma geldi ve bana açıldı. Ben de ’Robert, sana tam olarak güvendiğim için nerede olursa olsun yardım edeceğim’ deyip, Köln’de bir uzman tavsiye ettim” dedi. Enke’nin İstanbul’da kalmasını istediğini belirten Daum, “Giderken hiçbir zaman açıklayamayacağım bir şey söyledi. Bu konuda konuşmayacağımıza söz verdik. Kariyerini sonlandırmasını bekliyordum. Hastalığını yendiği için çok mutlu olmuştum” diye konuştu.

Fanatik

Bu Sayfayı Paylaş