Her Yer Gökyüzü Kitap Özeti - Jandy Nelson

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda SeLeN tarafından 3 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Her Yer Gökyüzü Kitap Özeti - Jandy Nelson konusu Her Yer Gökyüzü Kitap Özet - Jandy Nelson Kitapları - Her Yer Gökyüzü Kitap Tanıtım - Her Yer Gökyüzü Kitap Fiyatı

Kitap Özet

Yıllar önce büyükannemin bahçesinde uzandığım bir gün, dayım Big, bana ne yaptığımı sormuştu. Ona gökyüzünü seyrettiğimi söyledim. O da, “Yanılıyorsun Lennie, gökyüzü her yerde hatta ayaklarının dibinde,” demişti.

Baktığım her yer gökyüzüydü, doğru… Acıyı da, üzüntüyü de sevmiştim nedense ve her ikisi de gökyüzündeydi… Ben nasıl bakarsam, o da öyle görünüyordu gözüme...

Peki ya üzüntü!

Üzüntü, sandalyelerin bizi desteklemeyi, aynaların bizi yansıtmayı, duvarların bizi korumayı unuttuğu bir evdi.

Üzüntü, biri kapıyı her tıklattığında ya da zili her çaldığında kaybolan, en ufak rüzgârda havaya uçan, herkes uyurken kendisini yerin dibine gömen bir evdi.

Üzüntü, kimsenin seni koruyamayacağı, küçük kız kardeşin ablasından daha yaşlı olduğu, kapıları içeri girmene ya da dışarı çıkmana izin vermeyen bir evdi.

Üzüntü gökyüzüydü; gökyüzü, baktığın yer; baktığın HER YER GÖKYÜZÜ…

Kitap kurdu, müzik âşığı, çalışkan bir genç kız olan Lenni Walker, okul orkestrasında klarnet çalan on yedi yaşında bir genç kızdır. Tüm vaktini kendisinden daha hareketli olan ablası Bailey'nin gölgesine sığınarak güvenli ve mutlu bir şekilde geçirmektedir. Ama Bailey'nin ani ölümüyle birlikte Lennie, artık daha çok ön plandadır.

Ablasını kaybedene kadar hiç erkek arkadaşı olmayan Lennie, birden iki erkek arasında kalır. Toby ve Joe. Bailey'nin erkek arkadaşı olan Toby'nin üzüntüsü, adeta kendi üzüntüsünü yansıtmaktadır. Joe ise Paris'ten gelen kasabadaki yeni çocuktur. İçtenliği, müzik konusundaki başarıları ve gülümsemesindeki çarpıcılık Lennie'yi çok etkiler. Lennie'ye göre Toby ve Joe, Ay ve Güneş kadar birbirlerinden farklıdır. Biri, onu üzüntüsünden uzaklaştırırken, diğeri, onu üzüntüsüyle teselli edebilmektedir.

Aşkın güzelliği kadar kaybın da portresi olan Lennie'nin kendi melodisini gürültüden ayırma mücadelesi herkesi etkileyecek güzelliktedir.

Amerikalı genç yazar Jandy Nelson, Cornell Üniversitesi mezunu. Ancak yazarı öğrencilikten ayrı düşünmek yanlış olur çünkü Nelson, Brown Üniversitesi, Güzel Sanatlar Bölümü, Şiir Dalı'nda ve Vermont Üniversitesi, Güzel Sanatlar Bölümü, Çocuklar ve Gençler Üzerine Yazılar Dalı'nda yüksek lisans diplomasına da sahip. San Francisco'da yaşamakta olan Jandy Nelson, tıpkı kahramanı Lennie gibi, zamanının büyük bir bölümünü en sevdiği ağacıyla ya da parkta başıboş dolaşarak geçirmektedir. Jandy, bir edebiyat temsilcisi, şiirleri yayınlanmış bir şair ve tam bir romantiktir. Her Yer Gökyüzü Nelson'ın ilk romanıdır.

Her Yer Gökyüzü

Jandy Nelson
    · Epsilon Yayınevi
    · Basım Tarihi : 11 - 2010
    · ISBN :
    · Sayfa Sayısı : 304
    · Çevirmen : Kübra Tekneci
    · Etiket Fiyatı : 17.00 TL

Bu Sayfayı Paylaş