Her alanda olacağız

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda *B*U tarafından 9 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. *B*U

*B*U Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Her alanda olacağız konusu [​IMG]
    Bahar Kültür ve Sanat Merkezi bünyesinde kurulan Koma Nujen Kadın Müzik Grubu üyeleri, Meryem Xan ve Eyşe Şan’ı örnek aldıklarını ve kadının her alanda var olduğunu göstermeyi hedeflediklerini söyledi

Bahar Kültür ve Sanat Merkezi (BKSM) bünyesinde kurulan Koma Nujen Müzik grubu kadınlardan oluşuyor. Grup üyeleri, ailelerinin ve çevrelerinin tepkilerine rağmen kadının her alanda var olduğunu göstermeyi hedeflediklerini söyledi.

Batman’ın kültür ve sanat alanında kadının kendini ifade etmesi ve toplumun kadına yüklediği misyonu kırmak için Çiçek Tekdemir, Nuroj Tezel, Sultan Tezel, Jale Ekinci, Ayşegül Ekinci ve Dilek Taşdemir BKSM bünyesinde bir yıl önce Koma Nujen Kadın Müzik Grubu kurdu. Meryem Xan ve Eyşe Şan’ı örnek alarak çalışmalarına başlayan grup üyeleri, 6 aydır aktif çalışma yürütüyor. Şimdilik kaset çalışması yapmayı düşünmeyen grup üyelerinden Çiçek Tekdemir, kültür ve sanat alanında kadının sürekli arka planda bırakıldığını kaydetti. Batman’ın sürekli kadın intiharları ile gündeme geldiğini ifade eden Tekdemir, bundan sonra kadın olarak intihar ve mağduriyetlerle değil kendilerini ifade edebilecekleri alanlarda olacaklarını dile getirdi. “Kadın okuyamaz kadın sadece evlenir ve çocuklarına bakar” düşüncesiyle 3’ncü sınıfta okulu bıraktığını anlatan Tekdemir, okulu bıraktıktan sonra köy işleri ile uğraşmaya başladığını belirtti. 2003 yılında Batman’a göç ettiklerini kaydeden Tekdemir, Batman’da BKSM ile tanıştığını ve 3 yıldır sanat alanında çalışarak, kendini geliştirmeye çalıştığını ifade etti. Tekdemir, BKSM’de hem müzik hem de tiyatro alanında çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

‘Kadın kahramanlardan etkilendim’

Kadın grubunu kurarken çevreden “yapamazsınız, başaramazsınız, ilerleyemezsiniz” şeklinde birçok zorlukla karşılaştıklarını söyleyen grup üyesi Nuroj Tezel, çevrenin olumsuz tavırlarına rağmen mücadelelerinden vazgeçmediklerini söyledi. Tezel, “Amacımız toplumda yıllarca süre gelen ve hala devam etmekte olan geri zihniyetin önüne geçmek ve artık kadının her yerde yer alabileceğini göstermektir” diye konuştu. “Kürt mücadelesinde yer alan Delila, Zilan ve Beritan gibi kahraman kadınlardan etkilendim” diyen Tezel, bu etkilenme nedeniyle böyle bir grubu kurduklarını söyledi. “Kadının kendisi bir sanattır” diyen Tezel, sistemin kadına dayatmış olduğu bir yaşam tarzı olduğunu ifade etti. Tezel, kadın grubunu oluştururken ilk başta toplumda var olan gerici zihniyeti kırarak birlikte kadının her alanda kendini var edebileceğini göstermeyi hedeflediklerini kaydetti.

‘Sanatla kadın bilincine vardım’

Sanatla tanışmadan önce klasik bir yaşamının olduğunu söyleyen grupta cura çalan Sultan Tezel, “Sanatla kadını özleştirdim bu nedenle sanat alanında yer aldım. Feodal bir toplumda yaşadığımızdan kaynaklı her türlü zorluklarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Koma Nujen kadın grubunu oluştururken ‘Siz gurubu kuramazsınız, erkeğin desteği olmadan başaramazsınız’ gibi sözlerle karşılaştık. Koma Nujen ile ileriki süreçlerde kadınların sesi olmak istiyoruz. Kadınlar olarak istersek bir çok güzel eserler yaratabiliriz” diye konuştu. Koma Nujen üyesi baterist Jale Ekinci ise, BKSM’de çalışmaya başlamasıyla ailesi ve çevresinin bu kararına tepki gösterdiğini söyledi. Tepkilere rağmen devam etmede kararlı olduğunu kaydeden Ekinci, bir kadın grubunun oluşturulması kendisinde büyük bir güven yarattığını kaydetti. Kürt kadının her alanda yer alabileceğini ve ileriki dönemlerde bütün toplumların Kürt kadınını örnek alabileceklerini söyleyen Ekinci, amaçlarının Kürt kültürünü ve sanatını ileriki dönemlere taşımak ve bütün dünyaya tanıtmak olduğunu ifade etti.

‘Kürt kadınının sesini sanata taşıyacağız’

Amed’in Bismil İlçesi’den Mersin’e 1995 yılında göç ettiklerini söyleyen grup gitaristi ve solisti olan Emel Çiftçi de, MKM ile Mersin’de tanıştığını ifade etti. 8 yıl sonra Batman’a döndüklerini kaydeden Çiftçi, şunları söyledi: “Batman’a geldikten sonra BKSM’de çalışmalarıma devam ettim. Ve bir yıldır da oluşturulan Koma Nujen kadın grubunda yer alıyorum. Aldığımız tepkilere rağmen mücadelemizden vazgeçmedik. Amacımız kadının sesiyle kendi kültürümüzü bütün dünyaya yaymak ve geleceğe taşımaktır. Toplumun içindeki egemen erkek zihniyeti bütün yaşam sahalarında erkek egemen sistemle kurulu. Bu grubumuzla artık kadınların da her alanda yer alabileceğini göstermek ve bundan sonra birer Meryem Xan, Eyşe Şan, Mizgin ve Delila olacağız. Amacımız, kadın eşittir doğurganlık, sanat eşittir doğurganlık ve bu temelde bir estetik sanat anlayışını ortaya koymaktır.”

DİHA/AMED

Bu Sayfayı Paylaş