Her İşe Bir Linux

'Linux işletim sistemi' forumunda kultur_bilgisayar tarafından 17 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Her İşe Bir Linux konusu Her İşe Bir Linux
    Her İşe Bir Linux
    Her amaca uygun özel Linux dağıtımı var. Siz sadece yapmak istediğinize karar verin, gerisini bu özel işletim sistemleri sizin yerinize yapacaktır.
    Giriş

Günümüzde onlarca çeşit Linux dağıtımı bulunuyor. Hemen hepsi birbirinin yerine kullanılabilse de; güvenlik, kararlılık ve hız konusunda birbirlerinden ayrılıyorlar. Bu aralar tek amaç için hazırlanmış dağıtımlar oldukça revaçta. Çoğu, Live CD mantığıyla, yani doğrudan CD üzerinden, kurulum yapılmadan, RAM’e açılarak çalışsa da, aralarında sabit diske kurulum yapılanları da yok değil. Zaten hemen hemen tüm Live CD’leri yardımcı programcıklarla sabit diske kurabilmek mümkün. Bu tarz dağıtımlar, tek bir amaca yönelik oldukları için, o konudaki neredeyse her türlü programa sahip olarak gelirler.

Tabii ki bu tür dağıtımlara farklı programlar kurmak ve onları eksiksiz dağıtımlar haline getirmek de mümkün. Fakat buradaki amaç kullanıcıya yükleme yapmadan istediği işle ilgili tüm programları sunmak, hazırlanmış bir programın tanıtımını ya da gösterisini yapmak veya sadece kullanıcıya farklı bir deneyim yaşatmaktır.

Bu özel Linux dağıtımları kendi içlerinde çeşitli türlere ayrılırlar. Bir dağıtım düşünün ki, örneğin canınız film izlemek istediğinde bilgisayarınızı multimedya merkezine dönüştürebilsin. Böylece sisteminizde gerekli codec’ler mevcut olmasa bile ve daha da ötesi siz bunlarla uğraşmak istemediğiniz bir zamanda, sadece bilgisayarınıza bir CD takarak istediğiniz filmi ya da ses dosyasını çalıştırabilirsiniz. Ya da CD-DVD’yi çalıştırdıktan sonra otomatik olarak bir oyun açılıyor ve siz yüklemek, sürücü bulmak gibi sorunlarla hiç uğraşmadan, hemen oynamaya başlıyorsunuz. Üstelik var olan dağıtımları kullanarak, bu tür dağıtımları hazırlamak sandığınızdan çok daha kolaydır. Bir dağıtımı seçersiniz, içindeki fazlalık olan programları çıkartır, istediğiniz programları eklersiniz. Daha sonra da dağıtımı çalışır hale getirirsiniz. Ancak bu iş, başka bir yazının konusu olacak kadar uzun bir konu. Biz şimdi elimizdeki özel dağıtımları incelemeye başlayalım.

Overclockix

Günümüz trendlerinden birisi de var olan donanımların sınırlarını zorlayarak, onlardan daha fazla güç elde etmek oldu. Bu, hemen hemen her bilgisayar sahibinin hayali olsa da, sonuçları donanımı tamamen kaybetmek kadar tehlikeli boyutlara varabildiği için, uzman kişiler dışında hakkıyla çok fazla uygulanmamaktadır. Yine de evindeki sistemden daha fazla performans isteyenler ya da sadece sınırı ne kadar zorlayabileceklerini merak edenler için Overclockix adında bir dağıtım, kullanıcıların beğenisine sunuldu. Bazı riskleriniz yine olsa da en azından donanım konusunda profesyonel olmadan da istediğiniz işlemi yapabilmeniz böylece sağlanmış oluyor.

Knoppix tabanlı bir Live CD olan bu dağıtım ile bazı güçlü hardware hızlandırmaları, çeşitli test programları, seti@home gibi bazı projelerin programları ve hatta Windows'a virüs taraması yapabilecek antivirüs programları geliyor. KDE, Fluxbox, IceWM gibi masaüstü yöneticileriyle gelen dağıtımın en büyük güzelliklerinden biri de, ati ve nvidia sürücüleri yüklü halde gelmesi olmuş. Dağıtımı CD sürücünüze yerleştiriyorsunuz, sistemin açıldığını belirten yazılar gelmeye başlıyor daha sonra da size sadece açılışta ekran kartınızın modelini seçmek kalıyor, bunu yaptıktan sonra geri kalan işlemi dağıtım kendisi halledebiliyor. Aynı şekilde prot antivirüsü de bu şekilde açılışta RAM'e yükleyebiliyorsunuz. Dağıtım bu tarz ayarların kolaylığını elbette ki türevi olduğu, Knoppix'ten, yani dolaylı yoldan Debian'dan alıyor. Knoppix'in sabit diske yükleme betikleri de, Overclockix'de çalışıyorlar. Diskte ortalama 2 GB kadar bir alan yükleme için yeterli olacaktır. Bir CD 700 MB alabilirken, açılmış halinin daha fazla yer tutmasının sebebi, Knoppix dağıtımındaki kaliteli sıkıştırma algoritmalarıdır. Bu sayede çok daha fazla program, kullanıcıların kullanımına sunulabilir.

Dağıtımın geliştiricilerine göre, bazı overclock işlemlerini, sabit diske yüklenmiş bir Overclockix ile yapmak daha iyi sonuçlar veriyor. Yine de dağıtımın esnek yapısı sayesinde bu seçim son kullanıcıya bırakılıyor.

PHLAK

Kahve, çay, kola, sigara, masa üzerinde bir kutu pizza ve üzerinde hırpani fakat cool kıyafetleriyle bir hacker; Hollywood filmlerinde istediği anda istediği sisteme girmeye hazır bekliyordur. Derken bir e-posta alır, hedef de belirlenmiştir. Artık yapması gereken tek şey sistemin adını, kullandığı programa yazmak ve kısa zamanda şifresini bulmaktır. Neyse ki gerçek hayatta işler böyle kolay yürümüyor. Bir sisteme sızmak isteyen kişi, o sistem hakkında maksimum bilgiye sahip olmak zorundadır.

Her şeyi bilse bile kullanacağı şifreyi bulması günler, aylar hatta yıllar alabilmektedir. Yine de bazen başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Filmlerden oluşan alışkanlıkla bu tarz insanlara hacker dense de, bunların asıl adları crackerdır. Dünya üzerinde çok az gerçek hacker olmasına rağmen insanlar kendilerine bu sıfatı yakıştırmayı çok seviyorlar. Gerçek bir hacker olmak için yıllarca çalışmak gerekir. İşte bu inceleyeceğimiz dağıtım, hackerlara ve gerçekten hacker olmak isteyenlere yönelik hazırlanmış bir dağıtımdır. İçerisinde onlarca işe yarayacak program olsa da, dağıtımı hazırlayanlar her önüne gelen kullanamasın diye, bu programa arayüz eklememişler. Aslında Hacker9Live, BackTrack gibi aynı amaçlı dağıtımlar olsa da, PHLAK bunların arasından sıyrılmayı başarıyor.

PHLAK sadece kullanılacak programları içermiyor, aynı zamanda bu işi öğrenmek isteyen ya da bilgilerini arttırmak, tazelemek isteyenlere de birçok doküman sunuyor. Üstelik etrafta bulabileceğiniz dokümanların aksine hepsi hala kullanılabilen güncel dokümanlardır. Yeni başlayanlar, UNIX, Linux, Windows gibi sistemleri keşfetmek isteyenler için onlarca doküman hazır olarak beklemektedir.

Dağıtımın en büyük artılarından birisi, Live CD olarak gelmesidir. Yani hiçbir yükleme yapmadan, doğrudan CD üzerinden çalışabilmektedir. Yine de isterseniz 0.2 sürümüyle gelen araç sayesinde sisteme yükleme yapabilirsiniz. İki sürümle gelen PHLAK ya CD’ye yüklenerek çalışıyor ya da USB SÜRÜMÜ sayesinde küçük harici belleklere de yüklenebiliyor. Tabii ki boyutu küçültmek adına içindeki dokümanlar ve yardım dosyaları çıkartılmıştır.

Açılımı Proffessional Hacker’s Linux Assault Kit olan PHLAK, bu tarz işlerle ilgilenenler için gerçekten önemli bir dağıtımdır. Son olarak başınızın derde girmemesi için, bu tarz programları ve dokümanları sadece kendi sistemlerinizde ve öğrenme amaçlı kullanmanızı öneririz.

Tempest ShowRoom, Gparted

Tempest ShowRoom
    Çok ilginç bir dağıtımla karşı karşıyayız. Ekranların güçlü sinyaller ürettikleri ve bunların özel donanımlarla dinlendiğini biliyoruz. Fakat bunun eğlence amaçlı evdeki radyoyla yapılabileceğini bilen çok fazla kişi olduğunu sanmıyorum. Veri güvenliği açısından ekran dinleme büyük bir problem olsa da (1 km öteden ekrandaki bir resim tekrardan oluşturulup dinlenebiliyor), faraday kafesi, çok fazla renk kullanımı vs gibi yöntemlerle bunu engellemek mümkündür. Günümüz para çekme makinaları ATM’lerin cıvıl cıvıl renklere sahip olma nedenleri de budur. İşte bu dağıtım da benzer bir mantığa dayanarak çalışıyor. Dağıtım açıldıktan sonra (Live CD) programa gerekli bilgileri girip, radyonuzu ekranın tam karşısına koyduğunuz zaman, ekrandan çıkan sinyaller sayesinde bilgisayardaki ses radyodan gelmeye başlıyor.
    Her ne kadar bir grafik arayüzü olmasa da, dağıtımda tek program üzerine yoğunlaşıldığı için o konsol programını kullanmak çok kolaylaştırılmış. Birkaç tuşa basarak kendinizi ve arkadaşlarınızı şaşırtabilirsiniz.

Gparted
    Gparted dağıtımı sayesinde, sabit diskiniz üzerinde istediğiniz ayar ve değişikliği yapabilirsiniz. Benzeri programlar hem yüksek fiyatlı hem de sistem çalışırken işlem yapmaya çalışıp bazı durumlarda başarılı olamadıkları için, Gparted çok kullanışlı hale geliyor. Sistem sabit diskten bağımsız çalışabildiği için istediğiniz değişikliği istediğiniz anda yapabiliyorsunuz. Diske yeni bölümler açabilir, boyutlarını değiştirebilir, birleştirebilir ve daha birçok değişiklik uygulayabilirsiniz.
    Üstelik bunları yapmak için konsolla yüz göz olmanıza da gerek yoktur. Şık, sade, kolay kullanımlı Gparted arayüzü sayesinde, tek kuruş dahi ödemeden, onlarca dolarlık programların yapabildiklerine sahip olacaksınız

Bu Sayfayı Paylaş