Hamzallı Köyü Nazilli Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Hamzallı Köyü Nazilli Aydın konusu hamzallı köyü bilgileri - hamzallı köyü resimleri - hamzallı köyü tanıtım

Hamzallı, Aydın ilinin Nazilli ilçesinin en büyük en gelişmiş köylerindendir.

Portakal üretiminde de Nazilli bölgesinde birinci sırada gelir.

Tarihi

Hamzallı Köyü’nün kuruluşuna ve kuruluş tarihine dair herhangi bir resmi kayıt bulunmamaktadır. Bununla beraber iki olası söylenti de köyün kuruluşu hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır. Söylentilerden birine göre; Köy Yukarı Bağcılar Mevkiinde kurulu iken Kestel çayının taşması ve köyün büyük bir kısmını harap etmesi ile bugünkü yerine taşınmış olmasıdır.

Diğer bir söylentiye göre Hamza Alİ adında bir Yörük beyinin obasıyla beraber gelip yerleşmesi zamanla başka gelenlerle birlikte yerleşen insan sayısı artmış Yörük beyinin Adı olan Hamza Ali söylene söylene bugünkü olan “HAMZALLI “ halini almıştır..

Köy Kurtuluş Savaşın’ da Yunan işgaline uğramış, her yerde olduğu gibi burada da köy halkı ağır işkence ve hakarete uğramış. Birçok can ve mal kaybına uğramıştır. Bu sırada köyün hemen yanından geçen Büyük Menderes Nehri’nin güneyine kaçabilenler bir nebze olsun kendini bu zulümden kurtarabilmişse de bu seferde açlık ve yokluk içinde kalmışlar. Neleri varsa ekinleri , evleri bu tarafta kaldığı için evlerinden ve yurtlarından sadece 3 km ileride sürgün hayatı yaşamışlardır.“Yüzme bilenler geceleri Menderes Nehri’ni geçip kendi tarlarındaki ekinlerini bir nevi çalar gibi toplaya bildiği kadar toplayıp tekrar karşıya geçerler”. Bu durum Yunanlıların tamamen çekilmesine kadar devam eder.

Ancak köy halkı boş durmayarak Milli Mücadelede yöresel kahramanlar olan Yörük Ali Efe’ye Demirci Mehmet Efe’ye katılarak veya yardım ederek Kurtuluş Savaşı’na destek vermişlerdir. Savaştan sonra tekrar köylerine dönen halk geride hiçbir şeyleri kalmadığı için uzun yıllar yokluk ve sefalet içinde yaşamışlar. Cumhuriyetle beraber yeniden canlanma başlamış ve zaman içinde köy şimdiki konumunu almıştır..

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi vardır. Geleneklerinden bir tanesi zeybek (Efe) geleneği devam etmektedir. Genel olarakta Aydın'a özgüdür kültürü. Yemeklerinden en güzel örneği börülce turşusudur.

Coğrafya

Köy Aydın ili Nazilli İlçesi sınırları içerisinde Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyon ağırlıklı toprak yapısı olan bir ova köyüdür.

İklim

Köyün iklimi, tipik Ege iklimidir. Kışları ılık ve yağışlı yazları ise sıcak ve kurak olmaktadır. Ancak son yıllarda meydana gelen küresel ısınmanın da etkisiyle tüm bölgelerde olduğu gibi burada da yeterli yağış gözlenmemektedir. Bu da iklimi ve ekolojik dengeyi olumsuz etkilemektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 1099
    1997 1019

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. En onemli gelirkaynaklari portakal olup son yillarda hicaz nari buyuk olcude ekilmistir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

EĞİTİM

Köyde ilköğretim okulumuz mevcut olup, okulda 8 derslik, 1 teknoloji odası, 1 ana sınıfı mevcut olup , öğretmen kadroları tam olarak eğitim öğretim faaliyetleri eksiksiz devam etmektedir. Orta öğretime ise Nazilli İlçe merkezindeki çeşitli liselerde devam edilmektedir. Yüksek öğrenime devam etme oranı diğer köylere oranla fazla olup köyümüzden birçok doktor, öğretmen, mühendis gazeteci, bankacı ve değişik meslek sahibi olanlar bulunmaktadır.
    Hamzallı Spor

Hamzallı spor 1985 yılında aralık ayında kuruldu.Futbol hayatına üçüncü amatörde başladı.1986 yılında üçüncü amatör kaldırılınca ikinci amatörde devam etti.İlk şampiyonluğunu 86-87 sezonunda Arslanlı Spor'a Nazilli şehir stadında yenilmesine rağmen şampiyon oldu.86-87 sezonunun şampiyonu Hamzallı Spor ilk maçı ve son maçı kaybederken diğer tüm maçlardan galibiyet almıştır. 97-98 sezonunda ikinci amatöre düşen Hamzallı Spor 98-99 sezonunda 14 maçın 14'ünü kazanarak tekrar birinci amatöre yükseldi.Hamzallı Spor'un en farklı galibiyeti Bozyurt Spor'u 12-1 yenmesidir.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde bir internet kafe 4 tane kahve 4 tane bakkal 2 tane lokanta bulunmaktadır.

kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş