Halit'le dost kalamayız

'Magazin Haberleri' forumunda Dine tarafından 18 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Halit'le dost kalamayız konusu Gizem Soysaldı adı önce Halit Ergenç’le evliliği, sonrasında da sürpriz ayrılığıyla gündeme geldi. Soysaldı, artık o sayfayı kapatmış görünüyor. Özel hayatını geri plana atıp kendini işine adayan oyuncu, Hareket Atölyesi’ne katıldı.

* Hareket Atölyesi’ni geçen yıl iDans’ta da izlemiştik. Ekip kimlerden oluşuyor?

- Hareket Atölyesi, 20-70 yaş arası 10 kadından oluşan 10 yıllık bir ekip... Bu bir dans tiyatrosu. Ben geçen yıl aralarına katıldım. Tam katıldığım dönemde de yeni proje “aHHval” başladı. 10-15 Kasım’da Garajistanbul’da sahneledik.

* Hareket Atölyesi’ne katılmanız nasıl oldu?

- şahika Tekand’daki sınıf arkadaşım, ilk yılımızda “Benim bir gösterim var, gelir misin?” dedi. Bu ekibin iki yıl önceki gösterisiydi davet ettiği... ızleyince tek kelimeyle büyülendim. Yoğun provalara yetişebilirsem beni aralarına alabileceklerini söylediler. Tiyatro, oyunculuğun er meydanı...

İŞ BULAMADIĞIM DOĞRU DEĞİL

* Hakkınızda “ış bulamıyor” gibi haberler çıktı... Bu dedikodulara ne diyeceksiniz?

- Hem üzüldüm hem de sinirlendim. Böyle şeyleri uydurmak ve yazmak çok ayıp bence...

* “100 lira yevmiye alıyor” da dendi...

- Türkiye’de tiyatrodan kim 100 lira kazanıyor Allah aşkına? Tiyatrodan para kazanılmaz. İzmir’de beş sene tiyatroda oynadım, yeter ki seyirci gelsin diye makyaj, saç, kostüm, her şeyi cebimizden verirdik. Hiçbir tiyatrocunun öyle bir beklentisi olmaz.

* Biz eski eşiniz Halit Ergenç’ten sonra oyuncu olmaya karar verdiğinizi sanıyorduk...

- Annem öğretmendi ve beni anaokuluna verdi. Orada, tüm gösterilerde sunucu, şarkıcı veya oyuncu olarak mutlaka vardım. İlkokulu bitirene kadar her sene sonunda müsamerelere çağırdılar. Hakikaten boşandıktan sonra başlayan bir durum değil bu...

* İlkokuldan sonra neler oldu peki?

- Ortaokuldayken İzmir’deki özel bir sanat merkezinde tiyatro eğitimi aldım. Profesyonel olarak oyunlar oynadım.

* Aileniz nasıl bakıyordu oyunculuğa?

- Babam olumsuz bakıyordu. Hatta lisedeyken tiyatro yaptığımdan haberi bile yoktu! Annem destekliyordu ama o da konservatuvara girmeme izin vermedi. Çünkü ıstanbul’dan çok korktu. Hâl böyle olunca, politikaya da ilgim olduğu için Mülkiye’ye (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi) girdim.

EVLİYKEN NEDEN ÇALIŞMADIM

* Türkiye’nin en olaylı okullarından birinde öğrenim gördünüz yani...

- Evet, biber gazı da yedim. Üniversite dolu dolu geçti. Tiyatro yapmadım ama okul dergisine tiyatro eleştirileri yazıyordum.

* Ne oldu da sonra tiyatroya döndünüz?

- Okul bitince Amerika’ya gitmeye karar vermiştim. Tiyatro workshop’larına katılacaktım. O esnada malum olay oldu ve evlendim. İstanbul’a geldim.

* Evliyken neden çalışmadınız?

- En önemli nedeni eğitimimin devam etmesiydi. Onu tamamlamak istedim. Bir de “Eşinin şöhretinden yararlanıyor” demesinler istedim. Amacım yavaş yavaş bu sektöre dahil olmaktı.

* Geçmişe dönüp baktığınızda pişman olduğunuz anlar var mı?

- Yok. Her şeyin bir nedeni var hayatta bence..
    HALİT'LE DOST KALMAMIZ ARTIK ZOR
    * Boşanma sürecinde pek çok insan hayata küser. Sizin bir dayanağınız var mıydı?

- Tabii ki o dönemde çok üzüldüm. Bir sene boyunca konuşmadım, anlatmadım. Dışarıda resmimi çekemediler. Ama hayat devam ediyor. Artık iki ayrı insanız. Benim hayatım ayrı, onunki ayrı... Dost kalmak gibi bir şey de söz konusu değil.

* Halit Bey’le görüşmüyor musunuz?

- Bir düşmanlık veya kötü hisler yok. Ama şu an görüşmüyoruz.

* Sürekli eski eşiniz ve onun yeni eşi Bergüzar Korel hakkında haberler çıkması sizi rahatsız ediyor mu?

- Beni sadece benim evliliğim ilgilendirir. Ondan öncesi ve sonrası değil...
    BİR AJANI CANLANDIRMAYI ÇOK İSTERİM
    * Şu anda ekranda severek izlediğiniz diziler hangileri?

- “Aşk-ı Memnu”yu severek izliyorum. “Bu Kalp Seni Unutur mu?”yu da takip ediyorum. Ağlayarak tabii!

* Bu dizilerden hangisinde yer almak isterdiniz?

- Dönem dizilerinde... Bir de “Görevimiz Tehlike” tadında ajan rolleri bana çok cazip geliyor.

* Tiyatro sahnesi mi daha çekici sizin için, televizyon ekranı mı yoksa film setleri mi?

- Önce tiyatro sahnesi tabii. Sonra beyazperde, çok büyülü. TV üçüncü sırada geliyor.

Hürriyet

Bu Sayfayı Paylaş