Halhacı Köyü Hakkında Bilgi Akdağmadeni Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Halhacı Köyü Hakkında Bilgi Akdağmadeni Yozgat konusu Akdağmadeni Halhacı Köyü - Halhacı Köyü Hakkında - Halhacı Köyü Tanıtımı - Halhacı Köyü Resimleri

Halhacı, Yozgat ilinin Akdağmadeni ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih

köy adını halka yapan bir ustadan almıştır köy 1870li yıllarda oturuma açılmış ve o günden bu güne bu hlini almıştır 1980li yıllarda 80 hane olan köy çoğunluğu muhacir halk olduğu için ankara istanbul bulgaristan akdağmadeni gibi yerlere göç vermiştir köy 1990lı yıllarda yayla gibi kullanılmıştır köyde yerli halkta bulunmaktadır bu yerli halkın eynelli ve özer

Köy Muhtarı: CENGİZ AKYOL

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 354 3244297

Kültür

köyün yemekleri nor pidesi kacamak papara sogan pidesi kuru fasülye piriç pilavı bulgur pilavı vs

Coğrafya

köy akdğların kuzey kenarında kurulmuş olup akdağmadeni nin en yüksek köyüdür en yüksek yeri kırkbudak dağı olup yüksekliği 1570 m dir köyde otlak alanı fazla olup yaz aylarında bu otlak yerlere çobanlar çadır kurar köye yakın bir yerden yoncalık deresi geçmekte olup köyün en büyük sulak yeridir bu dere akçakışla barajını sulamaktadır topraklarının büyük bir bölümüde tarım için ayrılmıştır engeniş tarım yapılan yeri dikilitaş ovasıdır köy akdağmadeni nin en büyük sarıçam ormanı bulunan köyüdür

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 47
    1997 52

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır son yıllarda yağışlarda görülen azlıktan dolayı buğday ve saman fiyatları artmış bundan yararlanmak isteyen halk tarlalarını fazla faz la ekmişlerdir

Altyapı bilgileri

köyde ilkokul bulunmaktadır ancak öğretmen yetersizliğinden dolayı okul eğitim ve öğretim faaliyetlerini yürütemektedir. okul çağındaki çocuklar taşımalı eğitim yapmaktadır. taşımalı olarak akdağmadeni ilçesine gidilmektedir.köyde içme suyu şebekesi (terkos)bulunmaktadır

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş