Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu konusu Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu

Hacettepe Üniversitesi, sporun gelişimine katkıda bulunmak üzere 1989-1990 öğretim yılında bir program başlatmayı planlamış ve Y.Ö.K.'ün 05.09.1989 tarih ve 1989/39.1441 sayılı kararıyla Eğitim Fakültesi'ne bağlı olarak Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü kurulmuştur.

Bölüm, 11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazete'de yayınlandığı üzere yüksekokula dönüştürülmüş bulunmaktadır. Program, sporda verim için sistemlerin tasarlanması ve eleman yetiştirilmesi amacıyla yöntem ve teknikler geliştirmek üzere sağlık, mühendislik ve sosyal bilimler çerçevesinde insan etmeninin en uygun kullanımını sağlayacak bir spor bilimleri ve teknolojisi eğitimi uygulamayı hedeflemektedir. Eğitimin yanısıra, spor bilimlerine ilişkin araştırmalar yapmak konuyla ilgili yayınlar üretmek ve bilimsel toplantılar düzenleyerek bilgi birikimine katkıda bulunmak yüksekokulun diğer etkinlikleri arasındadır.

Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu bünyesinde, yeterli özelliklere sahip anabilim dallarının oluşturulmasının ülkemizde spor bilimlerinin gelişimi açısından önemli bir nokta olduğuna inanılmış, YÖK'ün 28.01.1991 tarih, 1487 sayılı yazısında ve planlanan; A)Spor Eğitimi, B)Sporcu Sağlığı, C) Spor Organizasyonu ve Yönetimi, D)Sporda Psiko-Sosyal Alanlar ve E)Antrenman ve Hareket Bilimleri anabilim dalları kurulmuştur. Ayrıca, Sağlık Bilimleri Enstitüsüne bağlı olarak yüksek lisans ve doktora programları Üniversite Senatosunca onaylanmış ve akademik alanda yeterli eleman yetiştirilmesi için 1991-1992 öğretim yılından itibaren lisansüstü programlar açılmıştır.

Yüksekokulumuzda halen yürütülmekte olan Lisans Programlarımız: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Programı, Spor Bilimleri Programı ve Rekreasyon Programıdır.

Bu Sayfayı Paylaş