Hacettepe Üniversitesi Ankara devlet Konservatuarı

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Hacettepe Üniversitesi Ankara devlet Konservatuarı konusu Hacettepe Üniversitesi Ankara devlet Konservatuarı

Atatürk'ün önderliğinde 1923'te kurulan Türkiye Cumhuriyeti, kültürel yapılanma projesinde, çağdaş sanat kriterlerini geniş kitlelere benimsetme görevini 6 Mayıs 1936 tarihinde konservatuvarımıza vermiştir. Konservatuvarımız, Atatürk'ün belirlediği "muasır medeniyetleri" yakalama ve geçme hedefini; müzik, sahne sanatları ve müzikoloji alanında yetiştirdiği nitelikli sanatçılar, bilim insanları ve öğretim elemanları ile ülkemiz sanat kültürünün gelişmesine önemli katkılar sağlayarak gerçekleştirmiştir.
    Kültürel yapılanma projesinde, başta Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası olmak üzere, Devlet Senfoni Orkestralarının, Devlet Opera ve Balelerinin, Devlet Tiyatrolarının ve özel sanat kuruluşlarının kurulmasına, gelişmesine yetiştirdiği sanatçı kadrosuyla kaynak oluşturan konservatuvarımız, taşıdığı tarihi misyonla aynı zamanda ülkemiz genelinde kurulun diğer konservatuvarlar için örnek eğitim kurumu oluştur.
    1982 tarihinde 2547 sayılı kanunla "Yükseköğretim" kapsamına alınarak Hacettepe Üniversitesi'ne katılan okulumuz, geçirdiği hızlı akademik gelişme çerçevesinde diğer eğitim ve sanat kurumlarına kaynak ve destek olma görevi yanında, üniversitemiz çatısında oluşturulan "Hacettepe Senfoni Orkestrası" ve diğer orkestralarımız, Oda Müziği ve Birlikte Çalma Grupları, yıllar içersinde geniş repertuar birikimine sahip olan tiyatro ve bale toplulukları ile toplumumuz sanat hayatına organları ile bir "kültür merkezi" niteliğinde hizmet etmektedir.
    Konservatuvarımız, enstrüman eğitimine erken yaşta başlamanın gerekliliğine verdiği önemle, 13 Ekim 1998 tarihinde kurulan "Müzik ve Bale İlköğretim Okulu" ile sekiz yıllık kesintisiz eğitime ülkemiz genelinde ilk geçen konservatuvar olma özelliğini taşımaktadır.
    Atatürk kültür hareketinin benimsenmesinde ve gelişiminde aldığı önemli görevi, günümüzde genç yeteneklerle çağdaş yapılanma hedefine doğru birlikte yürüyerek sürdürecek olan konservatuvarımıza katılmak isteyen arkadaşlarımızı konservatuvarımıza bekleriz.

http://www.konser.hacettepe.edu.tr/a...&go=full&aid=1

Bu Sayfayı Paylaş