Hac Sevabı Kazandı

'Oruç-Hac-Zekat' forumunda Mavi_Sema tarafından 10 Mart 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Hac Sevabı Kazandı konusu
    Hac Sevabı Kazandı

Allah adamlarından Abdurrahim Bursavî hazretleri, bir gün şunu anlattı talebesine: Abdullah bin Mübârek, hacca gider bir sene
    Haccı eda ettikten sonra bir rüyâ görür
    Şöyle ki;
    Gökten iki melek yere inip, hasbihâl ederler
    Biri sorar diğerine:
    - Bu sene, kaç kişi hacca geldi?
    - Altı yüz bin kişi
    - Kaçının haccı kabul oldu?
    - Hiçbirinin kabul olmadı Ama Şam’da biri var ki, o kişi, hacca gelmediği halde “Hac sevabı”nı kazandı
    - Kimdir o kişi?
    - Alî bin Muvaffak
    İbni Mübarek, rüyânın burasında uyanır
    Merak etmiştir o kişiyiMemleketine gitmeden Şam’a gider ve bulur bu kimseyi Rüyayı anlatıp;
    - Sen ne hayırlı bir iş yaptın ki, hac sevabı kazandın? diye sorar
    Ali bin Muvaffak anlatır:
    - Ben, ayakkabı tâmircisiyim Otuz yıldır nafile hacca gitmek istiyordum ama gidemiyordum
    - Neden?
    - Yol parası tedarik edemiyordum Bu sene parayı tedârik ettim, ama yine gidemedim
    İbni Mübarek merak eder:
    - Neden gidemedin?
    - Çünkü çok fakir bir komşum vardı Bir gün evine ziyarete gittim Odada “Et kokusu” vardı Kendisine, şaka yollu; “Ocakta et pişiyor galiba Şunu getir de birlikte yiyelim” dedim
    Garip, başladı ağlamaya:
    Çok üzülüp;
    - Niçin ağlıyorsun? diye sordum
    Dedi ki:
    - Çocuklar üç gündür aç Günlerce iş aradım, bulamadım Yol kenarında,bir “ölü hayvan” gördüm Zarûret miktarı kesip eve getirdim Pişen, o ettir
    Yüreğim sızladı
    Büyüklerimizin; “Bir muhtâca yardım etmek, nafile hacdan daha sevaptır” sözünü hatırladımVe yol parasını verdim ona
    Abdullah bin Mübarek;
    - Çok iyi yapmışsın, der
    Ve ağlayarak çıkıp gider

Bu Sayfayı Paylaş