Hacıyusuf Köyü Kahta Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Hacıyusuf Köyü Kahta Adıyaman konusu hacıyusuf köyü bilgileri - hacıyusuf köyü resimleri - hacıyusuf köyü tanıtım

Hacıyusuf, Adıyaman ilinin Kahta ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı burada yaşamış olan Nakşi tarikatı rüesasından Hacı Yusuf'ten gelmektedir eski ismi sarıdana köyü dür, kürtçe ismi bozmiş'tir köyün sahipleri HACI REŞİT TAŞ.HACI RAMAZAN TAŞ BABALARI MUSTAFA AĞA' MEHMET TAŞ.ŞEVKET TAŞ .HACI ALİ TAŞ.GAFFUR TAŞ.HACI BEKİR TAŞ babaları YUSUF AĞA köyün sahipleridir bölgenin sözü geçen ailelesidir.
    Kültür

Kültürü diğer köylerden farklı Rüstem Ağa Geleneği sürdürülür.her ay başı Rüstem Ağa Misafirhanesinde toplantılar yapılır şenlikler,eğlenceler yapılır.Yardıma muhtaç insanlara yardım yapılır.Rüstem Ağa Zamananıda burada yaşamış bir şairdir(ozan)dır.
    Coğrafya

Adıyaman iline 48 km, Kahta ilçesine 15 km uzaklıktadır. Hacıyusuf'a bağlı KINALI Köyü bulunmaktadır Şeyh Eyyüp DEMİRALİ bu köydendir.şuan Kahta ilçesinde hayatını sürdürmekte oan Şeyh DEMİRALİ sürekli köyü ziyaret etmektedir
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 359
    1997 368
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri
    Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
    kaynak
    yerel net
    vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş