Hacıhalil Köyü Merkez Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Hacıhalil Köyü Merkez Adıyaman konusu hacıhalil köyü bilgileri - hacıhalil köyü tanıtım - hacıhalil köyü resimleri

Hacıhalil, Adıyaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün tarihi hakkında tam bilgi yoktur Köyün ismi ile ilgili olarak kesin bilgi olmamakla birlikte, köyü kuran kişinin Hacıhalil adında bir kişinin olduğu sanılmaktadır. Köy, yaklaşık olarak 400-500 yıl öncesinde kurulmuşt Çeşmenin 3 defa yapılarak tekrar yıkılmıştır.
    Coğrafya

Adıyaman'ın merkezine 12 km uzaklıktadır. Köy, Adıyaman ilinin merkez ilçesinin güneybatısındadır. Köyün güneyinde Aslanoğlu mezrası, batısında kıvırcık mezrası, doğusunda Ova Kuyucak köyü, kuzeyinde Büyükkavaklı köyü yer almaktadır.
    İklim

Köyün iklimi,köyde Atatürk barajı kurulmadan önce karasal iklim görülürken, Atatürk barajının kurulmasından sonra iklimde değişiklikler olmuştur. Sert karasaldan biraz daha ılık olan bir iklim görüntüsü oluşmuştur. Köyde daha önceleri bir metre kadar kar kalınlığı görülürken son yıllarda bundan bahsetmenin mümkün olmadığı, kışların da daha ılık geçtiği saptanmıştır.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 1,019
    2000 1,009
    1997 892
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda başlıca ürünler tütün, tahıl (buğday, arpa, mercimek ve nohut) pamuk ve bunlarla birlikte bostanlar da vardır. Ayrıca köy halkı bağcılıkla da uğraşmaktadır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Hacıhalil köyünde 1952 yılında İlkokul açılmıştır. Okul 1993-1994 öğretim yılında İlköğretim olmuştur. İlköğretim okulunda 9 derslik bulunmaktadır. Ayrıca okulun ana sınıfı da bulunmaktadır. Köyde okuma yazma oranı yüksektir. Yaşlılar arasında okuma yazma bilmeyenlerde vardır.

Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
    kaynak
    yerel net
    vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş