Habibler Köyü Germencik Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Habibler Köyü Germencik Aydın konusu habibler köyü bilgileri - habibler köyü tanıtım - habibler köyü resimleri

Habibler, Aydın ilinin Germencik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün adı habib adında yörük tarafından kulduğu bilinmektedir HABİBLER Köyü osmanlı devleti döneminde göçebe olarak yaşayan yörüklerin sabit konaklaması ile birlikte 17 yy kurulmuş bir orman köyüdür özellikle kurulduğu yıllarda hayvancılıkla geçimi sağlayan halk sonaları şarapcılık için üzüm üretimine başlamış ve şirincede bulunan sarap üretim yerlerine üzüm satışıyla geimini sağlayan köylü ileriki yıllarda zeytin ve 1900 yıllarda da incir üretimiyle geçimini sağlamaktadır günümüzde en kaliteli ege incirinin üretildiği habibler köyü okuma yazma oranı %100 olup % 30 üniversite mezunu dur aynı zaman da zengin bir bitki örtüsüne sahip tir son yıllarda kasti olarak veya insan hatası sonucu kızıl çam ormanları yok olmaktadır fakar köylünün ve devletin katkılarıyla yeniden bitki örtüsünün yenileme çalışmaları hızla yapılmaktadır

Kültür

Eski yörük kültürü egemendir.yayık ayranı mükemmeldir.ayrıca çıntar ve kuzu göbegi gibi nadir bulunan çok lezzeti mantar yemekleri ve zeytin yağlı yemekleri ile ünlüdür

Coğrafya

Aydın iline 41 km, Germencik ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 215
    1997 228

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş