Hüsnüoğlu Köyü Taşova Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Hüsnüoğlu Köyü Taşova Amasya konusu Hüsnüoğlu Köyü Taşova -Hüsnüoğlu Köyü Hakkında - Hüsnüoğlu Köyü Tanıtımı - Hüsnüoğlu Köyü Resimleri

Amasya
    Bilgiler
    Nüfus 161 [1] (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 05800
    Alan Kodu 0358
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Amasya
    İlçe Taşova

Hüsnüoğlu, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
    Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
    Coğrafya

Amasya iline 68 km, Taşova ilçesine 20 km uzaklıktadır.Tokatla sınırdır ve boğalı yaylasının eteğinde yer almaktadır her tarafı ormanlıktır.
    İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 161
    1997 159
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -
    1999 -
    1994 -
    1989 -
    1984 -

ALT YAPI BİLGİLENDİRME
    Köyde eskiden ilköğretim okulu olup birleşik sınıflar sisteminde eğitim veriyordu ve 2003 yılında okul kapatılıp öğrenciler taşıma servis sistemiyle ESENÇAY İLKÖĞRETİM OKULUNDA öğrenim görmeye devam etmişlerdir daha sonra Öğrencilerimiz BALLICA YATILI İLKÖĞRETİM OKULUNDA okumaya başlamışlar ve halen ballıcada okumaktadırlar Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi 2009 yılında başlanmış ve en kısa zamanda tamamlanacaktır.sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup dazlı mahallesi asfalt değildir.Elektrik ve sabit telefon vardır.geçim olarak tarım hayvancılıkla geçinirler civar köylerce ünlü hüsnüoğlu fasulyesini yetiştirirler ve köyün girişi merkez olup ÖREN AİLESİ ikamet etmektedir.Kököyümüzün dazlı çayı yıllardır boşu boşuna akmaktadır köyümüzün maddi durumu iyi olmadığından köyümüze sulama kanalı getiremiyoruz.İlgili makamlar inş yardımcı olurlar.

Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş